Taxonomic and functional diversity patterns of multi-taxa in Mediterranean wood-pastures
Akdeniz Bölgesi'ndeki tarimsal ormanlarda bulunan çoklu taksonlarda taksonomik ve fonksiyonel biyoçeşitlilik örüntüleri
- Tez No: 840503
- Danışmanlar: PROF. DR. JORGE PALMEIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universidade de Lisboa: ULisboa
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Uzun zamandır süregelen çok işlevli arazi yönetimi ve doğal tahripler sonucunda, Avrupa'daki birçok ormanlık alan yer yer çalı ve ağaçlarla bezeli mera, tarım arazisi ve ayrıca çeşitli yarı doğal vejetasyonun bir araya geldiği eşsiz habitatlar haline gelmiştir. Tarımsal ormanlar olarak adlandırılan bu habitatlar, sıklıkla ekonomik açıdan değerli ve biyolojik çeşitlilik açısından zengin habitatları temsil etmekte ve karakteristik olarak yarı açık ve heterojen bitki örtüsü halinde Avrupa'daki çeşitli biyobölgelerde bulunabilmektedir. Tarımsal ormanlar, aşırı yoğun tarım faaliyetleri ya da tarımsal alanların terk edilmesi gibi çatışan arazi yönetimi tercihleri nedeniyle giderek daha kırılgan hale gelmekte ve bu da bitki örtüsü yapısıyla habitat heterojenliğini değiştiren ve devamında biyolojik çeşitlilik ve ekosistem servisleri üzerinde çeşitli etkilere yol açan bir duruma dönüşmektedir. Bu durum, biyoçeşitliliği korumaya olanak sağlarken bir yandan da tarımsal üretim üzerinde minimum olumsuz etki oluşturacak ve bu sayede tarımsal ormanların doğal ve ekonomik değerleri arasındaki dengeyi koruyacak, düşük maliyetli yönetim stratejilerinin geliştirilmesine acilen ihtiyaç duyulduğu gerçeğinin altını çizmektedir. Bu tezin temel amacı, fonksiyonel biyoçeşitlilik yaklaşımlarının sağladığı avantajlardan faydalanarak çoklu taksonlardaki biyolojik çeşitlilik örüntülerini araştırmak ve buradan yola çıkarak Akdeniz Bölgesi'ndeki tarımsal ormanlarda arazi kullanımı kaynaklı değişikliklerin biyoçeşitliliği, ekosistem işleyişini ve servislerini nasıl etkilediğini ortaya koyarak bilime dayalı, sürdürülebilir arazi yönetimi planlarına ilişkin kavrayışlar geliştirmektir. Bu amaçlarla, bu tez, tarımsal orman içindeki küçük otlatılmamış alanların, çoklu taksonların (bitkiler, böcekler, likenler) taksonomik ve fonksiyonel biyoçeşitliliğini arttırmadaki rolünü değerlendirmiştir. Elde edilen sonuçlar, küçük otlatılmamış alanlardaki çalıların büyümesine izin verilmesinin, yoğun otlatma yapılan alanlara kıyasla daha farklı türlerin ve popülasyonların var olmasını kolaylaştırarak, tür zenginliğine ve çoklu taksonların fonksiyonel biyoçeşitliliğine katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bu çalışma aynı zamanda, aktif arazi yönetiminden arazinin terk edilmesine kadar uzanan farklı yoğunluktaki yönetim stratejilerinin habitat yapısında sebep olduğu değişikliklerin, üreme dönemindeki kuşları ve özellikle böcekçil kuş türlerini nasıl etkilediğini ve tarımsal ormanlarda doğal haşere kontrolünü potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğini değerlendirmiştir. Sonuçlar, yoğun olmayan, ancak aktif bir arazi yönetiminin tarımsal ormanlarda aşırı çalı büyümesi ve habitat heterojenliği kaybının önüne geçerek , kuşların fonksiyonel biyoçeşitliliğini ve habitat içindeki doğal haşere kontrolünü potansiyel olarak artıracağını göstermiştir. Bu tezin temel bulguları, tarımsal ormanlarda küçük otlatılmamış alanların sürdürülmesinin ve yoğun etkisi olmayan, aktif bir yönetim stratejisi uygulamasının, bitki, böcek, liken, kuş biyoçeşitliliklerinin ve heterojen habitat yapısının korunmasındaki önemini ve ekosistem servisleri üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamaktadır. Son olarak, bu çalışma, tarımsal ormanların doğal ve ekonomik değerlerini iyileştirecek, düşük maliyetli ve sürdürülebilir arazi yönetim stratejileri geliştirmeyi amaçlayan mevcut çabalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A long-term history of multi-functional management and natural disturbances have transformed many woodlands of Europe into unique landscapes that integrate forests, open grazed pastures with scattered shrubs and trees, in addition to various semi-natural vegetation elements. These landscapes, named wood-pastures, often represent economically valuable and biodiversity-rich habitats with a characteristic semi-open and heterogeneous vegetation structure and can be found throughout different European bioregions. Wood-pastures are increasingly fragile due to conflicting land use regimes associated with intensification and abandonment, which influence vegetation structure and habitat heterogeneity leading to impacts on biodiversity and ecosystem services. This situation highlights the urgent need to improve low-cost and biodiversity-friendly management strategies that have minimal negative effects on production to preserve the balance between natural and economic values of wood-pastures. The main objective of this thesis is to explore the biodiversity patterns of multiple taxa using the advantages of functional diversity approaches to reveal how land use driven changes influence biodiversity, ecosystem functioning and ecosystem services in Mediterranean wood-pastures to improve insights on science-based, sustainable management plans. For these aims, this thesis evaluated the role of small ungrazed patches within the wood-pasture matrix in enhancing taxonomic and functional diversity of multi-taxa (plants, beetles, lichens). The results revealed the contribution of allowing shrub growth within ungrazed patches to species richness and functional diversity of multi-taxa by facilitating the presence of distinct species and trait assemblages compared to wood-pasture matrix. This work also assessed how changes in habitat structure related to a management intensity gradient ranging from active management to land abandonment affected species and trait assemblages of breeding birds and insectivore birds in particular to evaluate the potential consequences for natural pest regulation in wood-pastures. The results showed that sustaining non-intensive and active management, which prevents excessive shrub growth and loss of habitat heterogeneity in wood-pastures, facilitates more diverse bird guilds and potential increase in natural pest control in the habitat. The key findings of this thesis highlight the importance of maintaining small ungrazed patches and non-intensive, active management strategy to preserve the heterogeneous habitat structure and biodiversity of plants, beetles, lichens and birds, leading to positive influences on ecosystem functioning and services in wood-pastures. Finally, this work contributes to ongoing efforts to improve low-cost and sustainable management actions conciliating the natural and economic values of wood-pastures.