Instrumental transformation of social responsibility activities: A critical political economy analysis of corporate social responsibility projects in Turkey
Sosyal sorumluluk faaliyetlerinin araçsal dönüşümü: Türkiye'deki kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin eleştirel ekonomi politik analizi
- Tez No: 840525
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE ÖZONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma,“sosyal sorumluluk”kavramının hem etimolojisinden hem de epistemolojisinden koparılarak nasıl“kurumsal sosyal sorumluluk”(KSS) kavramına dönüştürüldüğüne dikkat çekmekte ve“sosyal sorumluluk”kavramının araçsal aklın bir icadı olarak dönüştürüldüğü“kurumsal sosyal sorumluluk”kavramının, kapitalist sistem içerisinde sürdürebilirliklerini sağlamak üzere kendi amaçları doğrultusunda kurumlar tarafından nasıl ve ne şekilde uygulandıklarını araştırmaktadır. Bu çalışmada ortaya çıkarılan ve belirlenen amaçlar dört başlıkta incelenmektedir; marka imajı amaçlı KSS, itibar yönetimi amaçlı KSS, değişim değeri amaçlı KSS ve simbiyoz amaçlı KSS. Bu dört amaç içerisinde yer alan“değişim değeri”ve“simbiyoz”kavramları ilk kez bu çalışmada“kurumsal sosyal sorumluluk”kavramı ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca ilk kez bu çalışmada öne sürülen bir kavram olan ve çalışmanın gömülü teorisini oluşturan toplumun da kurum amaçları doğrultusunda araçsallaştırıldığını savunan“kapitalist aktivizm”çerçevesinde kurumsal sosyal sorumluluk kavramına eleştirel bir bakış açısı getirilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de uygulanan kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin dijital medyada yer alan metin ve görselleri üzerinden ve projeler ile projeleri gerçekleştiren markalara ilişkin yayınlanan haberler doğrultusunda Eleştirel Söylem Çözümlemesi yapılmıştır. Bu kapsamda, bu çalışma kurumsal sosyal sorumluluk kavramına yönelik hem eleştirel ekonomi politik perspektife hem halkla ilişkiler hem de işletme disiplinlerine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study highlights how the concept of“social responsibility”has been transformed into“corporate social responsibility”(CSR) which is detached from its both etymology and epistemology, and investigates how and in what ways the concept of“corporate social responsibility”in which the concept of“social responsibility”has been transformed as an invention of instrumental reason, is implemented by organizations for their own purposes to ensure their sustainability within the capitalist system. The objectives found out and identified in this study are examined under four headings; CSR for brand image, CSR for reputation management, CSR for exchange value and CSR for symbiosis. Among these four objectives, the concepts of“exchange value”and“symbiosis”are associated with the concept of“corporate social responsibility”for the first time in this study. It also brings a critical perspective to the concept of corporate social responsibility within the framework of“capitalist activism”, a concept proposed in this study for the first time and constitutes the grounded theory of the study, which argues that society is also instrumentalized for corporate purposes. In this study, Critical Discourse Studies have been conducted through the texts and visuals of corporate social responsibility projects implemented in Turkey in digital media and in line with the news in digital media related to projects and the brands which realize the projects. In this context, this study is expected to contribute to the critical political economy perspective, the disciplines of public relations and business administration regarding to the concept of corporate social responsibility.