Development of a combined photodynamic and sonodynamic therapy for the treatment of bacterial infections
Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için fotodinamik ve sonodinamik kombine terapi
  1. Tez No: 840541
  2. Yazar: HEBA ALAGHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Antimikrobiyal direnç, küresel sağlığa yönelik en büyük tehditlerden biridir. İlaca dirençli suşları indüklemeden patojenleri ortadan kaldırabilecek yeni tedavi yöntemleri geliştirmek büyük bir zorunluluktur. Fotodinamik tedavi (FDT), ışık ile aktive edilen ilaçları kullanarak patojenik yapıları yok etmeyi amaçlayan, umut vadedici bir yöntemdir, ancak dokulardaki ışık penetrasyon derinliği ile sınırlıdır. Sonodinamik tedavisi (SDT), ışığa kıyasla düşük yoğunluklu ultrasonun üstün doku penetrasyonu nedeniyle bu sınırlamanın üstesinden gelme yeteneğine sahiptir, ancak bu tedavinin tam potansiyeli henüz gerçekleştirilmemiştir. Bu doktora araştırmasının amacı, PDT ve SDT kombinasyonu ile etkili bir antimikrobiyal tedavi geliştirmekti. Bu amaçla, IR780 iyodür yüklü mezopor silika nanopartiküller sentezlendi, gram-pozitif Staphylococcus aureus ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus ve gram-negatif Pseudomonas aeruginosa ve çok ilaca dirençli Pseudomonas aeruginosa' ya karşı antimikrobiyal fotodinamik ve/ veya sonodinamik potansiyelleri araştırıldı. Serbest IR780 iyodürün antimikrobiyal fotodinamik ve / veya sonodinamik potansiyelleri de araştırıldı. Yapılan çalışmaların sonuçları, IR780 iyodür ve IR780 iyodür yüklü mezopor silika nanopartiküllerin, ilaç direnci bakterilerinin etkili inaktivasyonu için foto/ sono terapötik ajanlar olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, IR780 iyodür yüklü mezopor silika nanopartiküller klinik uygulama için daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance is one of the biggest threats to global health. Developing new treatment modalities that can eradicate pathogens without inducing drug resistant strains, is of great necessity. Photodynamic therapy (PDT) is such a promising modality that aims to destroy pathogens using light-activated drugs, but is limited by the light penetration depth in tissues. Its close relative, sonodynamic therapy (SDT), has the capability to overcome this limitation, due to the superior tissue penetration of low-intensity ultrasound compared to light, but the full potential of this therapy has not been realized yet. The aim of this PhD research was to develop an efficient antimicrobial therapy via the combination of PDT and SDT. For this purpose, IR780 iodide loaded mesoporous silica nanoparticles were synthesized, and their antimicrobial photodynamic and sonodynamic potentials against gram-positive Staphylococcus aureus and methicillin resistant Staphylococcus aureus, and gram-negative Pseudomonas aeruginosa and multi drug resistant Pseudomonas aeruginosa, were investigated. The antimicrobial photodynamic and sonodynamic potentials of free IR780 iodide were also investigated. The outcomes of the conducted studies demonstrated that both IR780 iodide and IR780 iodide loaded mesoporous silica nanoparticles can be utilized as photo/sono therapeutic agents, for the effective inactivation of drug resistance bacteria. However, IR780 iodide loaded mesoporous silica nanoparticles are more suitable for clinical application.