Farklı denge eğitimlerinin kronik ayak bileği burkulması olan sporcularda denge ve fonksiyonel performans üzerine etkileri
The effect of different balance training programs on balan-ce and functional performance in athletes wi̇th chroni̇c ankle sprain
- Tez No: 866279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN USGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik ayak bileği burkulması olan sporcularda 8 haftalık, farklı denge egzersiz eğitim programlarının denge ve fonksiyonel performans üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tesislerine gelen, yaşları 13-18 arasında değişen 58 kronik ayak bileği burkulması olan sporcu dahil edildi. Sporcuların ayak bileği fonksiyonel limitasyonları Cumberland Ayak Bileği İnstabilite Anketi ile değerlendirildi. Sporcuların fonksiyonel kısıtlılıklarını değerlendirmek için Ayak ve Ayak Bileği Beceri Skalası, Spor alt skalası (FAAM-S) kullanıldı. Bireyler basit randomizasyonla Stroboskopik (n=15, yaş; 14,93±1,44 yıl,), Bosu (n=14, yaş; 14,50±1,40 yıl), İkili görev (n=14, yaş; 14,64±1,22 yıl) ve Kontrol (n=15, yaş; 15,27±1,22 yıl) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Üç egzersiz grubuna 8 hafta boyunca (3gün/hafta) denge egzersiz eğitimi verildi. Bireylerin fonksiyonel performansları; Yan Sıçrama Testi ve Tek Bacak Üç Adım atlama testi ile, dinamik dengeleri Y Denge Testi (YDT) ile, statik dengeleri ise Flamingo testi ile çalışma başlangıcı ve bitiminde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of an 8-week diverse balance exercise training prog-ram on balance and functional performance in athletes with chronic ankle sprain. The study included 58 athletes with chronic ankle sprain, aged between 13 and 18, who visited the Bingöl Youth and Sports Provincial Directorate facilities. The ankle functional limitations of the athletes were assessed using the Cumberland Ankle Instability Questionnaire. The Foot and Ankle Ability Measure, Sports subscale (FAAM-S), was utilized to evaluate athletes' functional limitations. Individuals were randomly assigned to four groups: Stroboscopic (n=15, age: 14.93±1.44 years), Bosu (n=14, age: 14.50±1.40 years), Dual-task (n=14, age: 14.64±1.22 years), and Control (n=15, age: 15.27±1.22 years). The three exercise groups received balance exercise training three times a week for 8 weeks. Functional perfor-mance was assessed at the beginning and end of the study using the Lateral Hop Test and Single Leg Triple Hop Test for dynamic balance, the Y Balance Test (YBT) for dynamic stability, and the Flamingo Test for static balance.