Renal transplantasyon sonrası vezikoüreteral reflü saptanan hastalarda subüreterik enjeksiyon tedavisinin başarısını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting the success of subureteric injection treatment in patients with vesicoureteral reflux undergoing renal transplantation
- Tez No: 840567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Böbrek nakli, son dönem böbrek yetmezlikli hastalar için sağkalımı ve yaşam kalitesini artıran altın standart tedavi yaklaşımıdır. Renal transplantasyon sonrası en sık görülen ürolojik komplikasyonlardan birisi olan vezikoüreteral reflü (VUR), idrarın mesaneden üretere veya ileri vakalarda renal toplayıcı sisteme geri kaçışı olarak tanımlanabilir. Renal transplant hastalarında reflünün tedavisi için uygulanan endoskopik subüreterik madde enjeksiyonu işlem kolaylığı, düşük komplikasyon oranları nedeniyle cerrahi tedavide ilk basamakta uygulanabilecek yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Literatürde endoskopik subüreterik enjeksiyon tedavisinin başarı oranları geniş aralıkta değişkenlik göstermektedir. Bu, doğru hasta seçimine işaret etmektedir. Bu çalışmada işlem başarısına etki eden faktörlerin değerlendirilmesi ve böylece preoperatif doğru hasta seçimi ile başarı oranlarının artırılması, gereksiz işlem, zaman ve maliyet kaybının önlenmesi, hasta için en uygun tedavi yaklaşımının uygulanmasının sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmaya nakil böbreğe reflüsü olan 116 hasta dahil edilmiştir. Hastalarda endoskopik enjeksiyonun tedavi sonrası 6. ayda klinik veya radyolojik başarısına yaş, cinsiyet, nakilden reflü tedavisine kadar geçen zaman, mesane duvar kalınlığı, reflü derecesi, UDR, nakil orifisin enjeksiyona uygunluğu, enjeksiyon sonrası tepe görünümünün izlenmesi, enjekte edilen ajan miktarı gibi faktörlerin etkisi incelenmiştir. 6. ayda enjeksiyon tedavisinin başarısı %41,4 olarak saptanmıştır. İstatistiksel analize göre hasta yaşı azaldıkça enjeksiyon başarısının düştüğü gözlendi (p=0,025). Mesane duvar kalınlığı artışı ile başarının düştüğü tespit edildi (p=0,018).
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation is the gold standard treatment that enhances survival and quality of life for patients with end-stage renal failure. Vesicoureteral reflux (VUR), one of the most common urological complications following renal transplantation, can be defined as the backflow of urine from the bladder to the ureter or, in advanced cases, to the renal collecting system. Endoscopic subureteric substance injection, which is used for the treatment of reflux in renal transplant patients, stands out as a primary approach in surgical treatment due to its procedural ease and low complication rates. In the literature, the success rates of endoscopic subureteric injection treatment vary widely. This point indicates the importance of accurate patient selection. This study aimed at evaluating the factors affecting the success of the procedure, thereby increasing success rates through proper preoperative patient selection, reducing unnecessary procedures, time and cost, and ensuring the implementation of the most suitable treatment approach for the patient. A total of 116 patients with reflux into the transplanted kidney were included in the study. The impact of factors such as age, sex, time elapsed from transplantation to reflux treatment, bladder wall thickness, reflux grade, ureteral diameter ratio (UDR), suitability of transplant orifice for injection, monitoring of post-injection mound appearance, and the amount of injected agent on the clinical or radiological success of endoscopic injection at the 6-month post-treatment mark was examined. The success of injection treatment at the 6-month mark was determined to be 41.4%. According to the statistical analysis, it was observed that as patient age decreased, the success of the injection decreased (p=0.025). An increase in bladder wall thickness was found to be associated with a decrease in success (p=0.018).