Böbrek nakli alıcılarında üriner sistem enfeksiyonları ve risk faktörleri: Tek merkez deneyimi
Urinary system infections and risk factors in kidney transplant recipients: A single center experience
- Tez No: 872907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Böbrek nakli, son dönem böbrek hastalığı için en ideal cerrahi yöntemdir; ancak hastalar, karmaşık immunsupresif rejimler içerisinde olduklarından dolayı; sekonder enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale gelir. Böbrek nakli alıcılarında üriner sistem enfeksiyonu geçiren hastaların özellikleri ve risk faktörlerini değerlendirdiğimiz, atakların greft sağkalımı üzerine etkisini araştırdığımız bu çalışmada; Ocak 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi organ nakli servis ve polikliniklerine başvuran 216 erkek, 163 kadın toplam 379 hasta takip edilmiş, 83 idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olan ve randomize yollarla seçilen 84 idrar yolu enfeksiyonu olmayan toplam 167 hasta grubu dahil edilmiştir. Çalışmamızda idrar yolu enfeksiyonu prevelansı %21.89; idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalar içerisinde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların prevelansı ise %37.3 saptanmıştır. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren grubun %39.8'i parenteral tedavi gerekliliği nedeniyle hospitalize edilmiştir. Kadın cinsiyet, etiyolojide diyabetes mellitus (DM), vezikoüretral reflü (VUR), nörojenik mesane, otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPKBH) olması, gecikmiş greft fonksiyonu (DGF) varlığı, uzun üreteral kateterizasyon süresi, siklosporin-A kulanımı, lenfopeni, 25-(OH) D3 vitamini eksiliği ve üriner sistem USG'de üst üriner sistem enfeksiyonu için predispozan bir faktör olması idrar yolu enfeksiyonu için risk faktörü olduğu tespit edilmiş; nakil öncesi periton diyalizi ile takip edilmenin idrar yolu enfeksiyonu gelişimi için riski azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation is the first choice renal replacement therapy for end-stage renal disease patients. However, as patients are on complex immunosuppressive regimens; they become more susceptible to secondary infections. In this study, we evaluated the characteristics and risk factors of patients with urinary tract infections in kidney transplant recipients and investigated the effect of episodes on graft survival, a total of 379 patients (216 males and 163 females) admitted to the organ transplant service and outpatient clinics of Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital between January 2021 and December 2022 were followed up. The study included a total of 167 patients ; 83 (%) with urinary tract infections (UTI) and 84 (%) without urinary tract infections. The prevalence of urinary tract infection was 21. 89%; the prevalence of patients with recurrent urinary tract infections among patients with urinary tract infection was found to be 37.3%. In the group with urinary tract infection, 39.8% were hospitalized due to the need for parenteral treatment. Female gender, diabetes mellitus (DM), vesicourethral reflux (VUR), neurogenic bladder, autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD), presence of delayed graft function (DGF), long ureteral catheterization time, cyclosporine-A use, lymphopenia, vitamin 25-(OH) D3 deficiency and a predisposing factor for upper urinary tract infection on urinary tract USG were found to be risk factors for urinary tract infection; follow-up with peritoneal dialysis before transplantation was found to decrease the risk for the development of urinary tract infection.