Hidayet bağlamında fıtrat ve çevre
Cretion and surround in the context of salvation
  1. Tez No: 840580
  2. Yazar: YÜKSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İslam âlimleri insanı tanıma konusunda insanın yaratılış ve eğilimleri anlamına gelen fıtrat kavramını kullanmışlardır. Fıtrat Kur'ani bir kavramdır. İnsanların hepsi aynı özden meydana geldikleri için ortak kabiliyetleri ve özellikleri vardır. Yaratıcıyı arama ve inanma ihtiyacı bütün insanların fıtratında var olan bir duygudur. İnsanda bulunan hakikati arama ve inanma ihtiyacı doğuştan ve nötr iken zamanla aile ve çevrenin etkisi neticesiyle şekillenir. İnsan düşünen, sorgulayan ve neden sonuç ilişkisi kuran bir varlık olduğu için varlığını sorgulama ve idrak edebilme kapasitesine sahiptir. Fıtrattaki inanma ihtiyacı akıl ve vahiy doğrultusunda şekillenirse insan yaratılış gayesine ulaşır. İnsanın fıtratına hidayete meylettiren duygular hâkimdir. Hidayet insanın dünya ve ahiret saadetini elde etmesinin yoludur.
Özet (Çeviri)
People have common abilities and characteristics because they all come from the same essence. The need to search for and believe in the creator is a feeling that is present in all human beings. The need to seek truth and believe in human beings is inherently neutral but it is shaped by the influence of family and social environment. Because humans can think, question and understand cause and effect relations, they have the capacity of questioning and realizing their existence. If the need to believe is shaped in the direction of reason and revelation, the human reaches the purpose of creation. Feelings prone to salvation in human genesis are dominant. Salvation is the way for the human to get the happiness of the world and the hereafter.