Keratokonus tedavisinde allogreft korneal halka uygulamasının uzun dönem sonuçları
Long term results of allograft corneal ring segments implantation in keratoconus treatment
  1. Tez No: 840590
  2. Yazar: FATMA FEYZA NUR KESKİN PERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Keratokonus Tedavı̇sı̇nde Allogreft Korneal Halka Uygulamasının Uzun Dönem Sonuçları Amaç: Keratokonus tedavisinde allogreft korneal halka segmenti implantasyonunun uzun dönem görsel, refraktif ve tomografik sonuçlarını, etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Bu prospektif çalışmaya İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Şubat 2020 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında allogreft korneal halka (KeraNatural®; Lions VisionGift, Portland, OR, ABD) implantasyonu yapılmış 49 keratokonus hastasının 62 gözü dahil edildi. İstanbul nomogramıyla allogreft korneal halka implantasyonu yapılan hastaların preoperatif, postoperatif 1. ay, 6. ay, 1. yıl ve 3. yılda düzeltilmemiş uzak görme keskinliği (DGK), en iyi düzeltilmiş uzak görme keskinliği (EDGK), sferik eşdeğer (SE), sferik refraksiyon (SR) ve silindirik refraksiyon (CR), keratometrik değerler, en ince kornea kalınlığı (paki) ve ön segment optik kohorens tomografi (OKT) ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Long Term Results of Allograft Corneal Ring Segments Implantation in Keratoconus Treatment Aim: To evaluate the efficacy and safety of allograft corneal ring segments implantation in the treatment of keratoconus by analysing long-term visual, refractive and tomographic results. Methods: This prospective study included 62 eyes of 49 keratoconus patients who underwent allograft corneal ring segments (KeraNatural®; Lions VisionGift, Portland, OR, USA) implantation at Istanbul Medipol University Faculty of Medicine between February 2020 and August 2022. Patients opereted with the Istanbul nomogram were evaluated preoperatively and postoperatively at 1 month, 6 months, 1 year and 3 years. Uncorrected distance visual acuity (UDVA), corrected distance visual acuity (CDVA), spherical equivalent (SE), spherical refraction (SR), cylindrical refraction (CR), topographic keratometric values, thinnest corneal thickness and anterior segment OCT measurements were performed.