An updated strong-motion database of Türkiye with an automatic data processing algorithm
Otomatik veri işleme algoritması ile güncellenmiş Türkiye kuvvetli yer hareketi veri tabanı
  1. Tez No: 840613
  2. Yazar: BARAN GÜRYUVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH SANDIKKAYA, DOÇ. DR. ÖZKAN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye Kuvvetli Yer Hareketi Veri Tabanı (SMD-TR), Akkar vd. (2010) tarafından derlenen veri tabanının güncellenmiş halidir. Güncellenen veri seti, 1976 ile Şubat 2023 arasında meydana gelen 3.0 ≤ M ≤ 7.8 büyüklüğündeki 9244 depremden oluşmaktadır. Bu veri tabanında, 1,022 istasyonda kaydedilen 95,890 üç bileşenli dalga formları (55,375 filtrelenmiş kayıt) bulunmaktadır. Veri tabanı, ulusal ve uluslararası sismoloji kurumlarından ve literatürden derlenen deprem meta verilerini içermektedir. Deprem tektonik yapılarına göre sınıflandırılmış (aktif kabuk ve dalma - batma) ve artçı şok olan depremleri belirlenmiştir. AFAD tarafından sağlanan istasyon bilgileri kullanılarak, zeminin üst 30 metresindeki zamana dayalı ortalama kayma dalgası hızı (VS30) ve anakayaya (VS30 = 1km/s) olan derinlik (Z1) dahil olmak üzere zemin parametrelerini hesaplanmıştır. Ayrıca, kaynak-fay mesafe metriklerini hesaplanmış, tavan ve taban bloğu ve atımlı kayıtları işaretlenmiştir. Kayıtların kalitesini belirlemek, uygun filtrelerle düşük ve yüksek frekanslı gürültüyü arındırmak ve yer hareketi parametrelerini hesaplamak için otomatik bir işleme algoritması geliştirilmiştir. Otomatik işleme küçük magnitüddeki (M
Özet (Çeviri)
The earthquake strong-motion database of Türkiye (SMD-TR) is the updated version of the dataset that is initially compiled by Akkar et al. (2010). The updated dataset is composed of 9244 earthquakes of magnitudes 3.0 ≤ M ≤ 7.8 that occurred between 1976 and 2023. It includes 95890 three-component waveforms recorded at 1,022 stations (55375 records are processed). The database includes event metadata compiled from national and international seismological agencies as well as literature. Events were classified according to their tectonic environments (i.e., active crustal and subduction) and the aftershocks were flagged. The station information provided by AFAD was used to compute the main site parameters, including time-based average of shear-wave velocity of uppermost 30 m (VS30) and depth-to-rock horizon at which the shear wave-velocity (VS) attains 1 km/s (Z1). Necessary finite-fault distance metrics were calculated and records with hanging wall effects were flagged, as well as pulse-like records. An automatic processing scheme was developed to determine the waveform quality, apply appropriate filters to remove low- and high-frequency noise, and compute ground motion parameters. The automatic processing was applied to small magnitude (M