تقييم الاستخدام الرقمي في المعاملات التجارية من حيث الشريعة الإسلامية
Ticari işlemlerde dijital kullanımının islam hukuku açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 840617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HANEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, fıkhın yeni ortaya çıkan konularından biri olarak kabul edilen her türlü dijital para birimleri ve kullanım yöntemleriyle ilgili fıkhi hükümleri ve içtihatları beyan etmeyi hedeflemektedir. Müslümanların haram para tedavülüne düşmemesi için güncel fıkıh ilminin konularından biri haline gelen bu problemin çözümlerinin açıklanması gerekmektedir. Çalışmanın amacına ulaşmak için fıkıh kitaplarını araştırırken; fıkhî hükümlere ulaşmak için tümevarım yöntemiyle fetvalar bir araya getirilirken ve makaâsıdu'ş-şerîa prensiplerini dijital para kullanımıyla ilgili hükümlerle irtibatlandırılırken betimleyici, istinbâtî ve analitik yöntem kullanılmıştır. Araştırmada şu sonuçlara varılmıştır: İslam hukuku parayı net bir şekilde tanımlamış, fayda sağlayan ve zararı önleyen kriter ve yasalar koymuştur. Dijital para, yeni bir para çeşidi olup, meşruiyeti ve yasal şartları hakkında ekonomistler ihtilaf etmiştir. Fakihler dijital parayı ve özelliklerini araştırmış, şer'î paranın bazı şartlarını taşımayan müstakil bir para birimi olarak kabul etmiştir. Bu sebeple bazı fakihler dijital para kullanmayı haram kabul etmiş, diğerleri ise insanların aldatmasını ve cehaletini önlemek için kriterlerin araştırılmasını önermiştir. Toplumun genel kabulü, kıyemi ve maddi dayanıklılık, göreceli kıtlık, bölünme ve parçalanabilme, taşınma, kullanım ve tanımlama kolaylığı olanları caiz, olmayanları haram kabul etmişlerdir. Dijital parayla ticaretinin caiz olması, bankaların denetim ve düzenlemelerine bağlıdır. Bütün bunlar kara parayı aklamayı önlemek içindir. Bitkoinin bazı avantajları olmakla birlikte yaygın kullanımdan ötürü hatası daha çok sakıncalıdır. Artış ise bitkoinin maddi değerinin karşılığı değildir. Bundan ötürü Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, Filistin ve Mısır Fetva Dairesi bitkoini caiz görmezken; cemaatten ayrılan bazı ferdi fetvalara göre ise caizdir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed at clarifying the jurisprudential rulings and jurisprudence regarding digital currencies of all kinds and methods of circulation, since the subject is considered one of the emerging issues of jurisprudence, and the developments of the era, which need clarification and detail to prevent Muslims from falling into the forbidden circulation of money. In order to achieve the objective of the study, the descriptive, deductive and analytical approach was followed when researching jurisprudence books, extrapolating fatwas to extract jurisprudential rulings, and linking legal purposes with the rule of trading and excavating digital currencies. This study concluded the following: Islamic jurisprudence has set a precise definition of money, and set regulations and legislation that achieve benefit and prevent harm. Digital currencies are a new form of money, economists differed in their legitimacy and their legal regulation, so the jurists responded to their description and research in their characteristics, and they saw that they are independent currencies in which some of the conditions of legal criticism disappeared, so some went to prohibiting trading in them at all, while others tended to the need to investigate its controls to prevent deception and ignorance of people, If it does not have characteristics such as general acceptance, material and value strength, relative scarcity, divisibility and fragmentation, ease of portability and circulation, and ease of discrimination, otherwise it is forbidden. The permissibility of dealing in digital money is subject to the supervision and regulation of banks, in order to prevent money laundering operations. Bitcoin - in particular - has some advantages, but its defects as a currency are more and more dangerous, as the price is not available in a way that reassures people to deal with it, and for this reason the Turkish Presidency of Religious Affairs, the Palestinian Dar Al Iftaa, and the Egyptian Dar Al Iftaa approved it, while some fatwas approved it separately from the group