Bilim felsefesi bağlamında William Paley'in tasarım argümanının modern evrimsel biyolojik ve genetik eleştirisi
Modern evolutionary biological and genetic criticism of William Paley's design argument in the context of philosophy of science
  1. Tez No: 840620
  2. Yazar: İLKER ÇAĞATAY AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİ DENİZ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
William Paley'in“Akıllı Tasarım”tezine odaklanan bu çalışmanın temel amacı, canlıların bilinçli bir tasarımcı tarafından yaratıldığını öne süren“Tasarıma Dayalı Tasarımcıyı Kanıtlama”argümanını eleştirmektir. Tüm canlılığın tamamen bilinçsiz, tesadüfi doğal süreçlerle oluştuğunu ve oluşabileceğini göstermeye çalışan bu çalışma bilim felsefesi bağlamında, güncel modern evrimsel biyoloji ve moleküler genetik bulgulardan beslenerek“Akıllı Tasarım”iddiasının derli toplu bir eleştirisi olma niteliği taşıyacaktır. Darwin'in“Doğal Seçilim Yoluyla Evrim”fikriyle sistematik bir temele oturtarak ortaya koyduğu, canlıların uzun bir zaman diliminde kademeli bir değişim ve dönüşüm geçirdikleri teorisi, canlılardaki tüm değişim sürecini başarıyla açıklamaktadır. Darwin'in evrim teorisindeki durduğu konumundan sapmayan bu çalışmada,“Akıllı Tasarım”iddiasının açmazları güncel bulgular ve bilimsel çalışmalarla desteklenerek bu iddiadaki argümanların zayıflığı tartışılacak ve bilinçli bir tasarımcının varlığına dair ortaya atılan argümanların zayıflığı ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study, which focuses on William Paley's“Intelligent Design”thesis, is to criticize“Proving the Designer Based on Design”argument, which asserts that living things were created by a conscious designer. This study, which tries to show that all living things came into being and could have come into being through completely unconscious, coincidental natural processes, will be a dense critique of the“Intelligent Design”claim, based on current modern evolutionary biology and molecular genetic evidences, in the context of philosophy of science. The theory, which Darwin put forward on the basis of the Idea“Theory of Evolution By Natural Selection”, based on a systematic basis that living things have undergone slow and gradual change and transformation over a long period of time, successfully explains the entire process of change in living things. In this study, which does not deviate from Darwin's position in the theory of evolution, the dilemmas of the“Intelligent Design”claim will be discussed, supported by current findings and scientific studies, and the weakness of the arguments for the existence of a conscious designer will be revealed.