5C konsültasyon modelinin acil servis dijital konsültasyon formuna uyarlanması ve acil servisteki iç hastalıkları konsültasyonlarına etkisi
  1. Tez No: 840622
  2. Yazar: FURKAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: 5C Konsültasyon Modelinin tıbbi konsültasyon süreçlerindeki etkinliğini ve faydalarını araştırmaktır. Bu modelin doktorlar arasındaki iletişimi güçlendirdiği, bilgi paylaşımını teşvik ettiği ve tedavi planlamasını iyileştirdiği düşünülmektedir. Bu çalışma, 5C Konsültasyon Modelinin hasta sonuçları, tedavi, takip ve hasta yatış süresi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu modelin sağlık hizmetleri kalitesi, verimlilik ve maliyet etkinliği gibi faktörler üzerindeki etkisini incelemek de hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.07.2023-01.08.2023 tarihleri arasında acil servis sarı triyaj kodlu gözlem 5,6,7,8 alanlarına başvuran ve iç hastalıkları(İH) konsültasyon ihtiyacı bulunan hastalar prospektif olarak incelendi. Çalışmaya 335 hasta dâhil edildi. Hastaların acil servise geldiği zaman, iç hastalıkları dijital konsültasyonunun yapıldığı zaman, konsültasyonun takibe alındığı süre, konsültasyonun bitirildiği süre, hastanın sonuçlandığı süre, acil serviste kaldığı süre, rekonsültasyon sayısı, iç hastalıkları haricinde yapılan konsültasyon sayısı, hastanın sonucu ve hastadan sorumlu hekimin yaşı, cinsiyeti ve çalıştığı süre vaka toplama formu ile kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effectiveness and benefits of the 5C Consultation Model in consultation processes. This model is thought to strengthen communication between doctors, encourage knowledge sharing, and improve treatment planning. This study aims to evaluate the effect of the 5C Consultation Model on patient outcomes, treatment success, and length of stay. It is also aimed to examine the impact of this model on factors such as health care quality, efficiency and cost effectiveness. Materials and Methods : In our study, patients presenting to the emergency observation areas 5, 6, 7, and 8 between July 01, 2023, and August 01, 2023, who required internal medicine consultation, were prospectively examined. A total of 335 patients were included in the study. The time of the patient's arrival to the emergency department, the digital internal medicine consultation time, the duration of monitoring the consultation, the completion time of the consultation, the time of the patient's outcome, the duration of stay in the emergency department, the number of reconsultations, the consultations conducted outside internal medicine, the patient's outcome, and the age, gender, and duration of work of the responsible physician were recorded using a case collection form. Statistical analysis was performed using SPSS for Windows 20.0 package program, and a p-value