A critical discourse analysis of news reports: The case of Nagorno Karabakh Conflict - 2020
Haberlerin eleştirel bir söylem analizi: Dağlık Karabağ Çatışması örneği - 2020
- Tez No: 840623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVFEL BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, eleştirel söylem analizinin (van Dijk, 2006) sosyo-bilişsel yaklaşımını esas alarak, uzun süren Dağlık Karabağ ihtilafına ilişkin Ermeni ve Azerbaycan medya organlarından çıkan haber makalelerindeki çatışma raporlama dinamiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çatışmanın zirve yaptığı dönemi, barış müzakeresi aşamasını ve onu takip eden barış görüşmeleri süreçlerini kapsamakta olan 24 haber makalesi analize tabi kılınarak, siyasi ideolojilerden etkilenen söylemsel yapılarda gözlemlenebilir farklılıklar tespit edilmektedir. Niceliksel ve niteliksel analitik boyutları birleştiren bulgular, ilginç yönelimleri göstermektedir: çatışmanın zirve yaptığı dönemde, söylemsel araçlar olarak popülizm, otorite ve kutuplaşmanın baskın şekilde kullanıldığı gözlenilmektedir. Özellikle Azerbaycan medyasındaki çatışma sonrası anlatım, Ermeni medyasındaki muadillerine kıyasla sözcükselleşmeye (lexicalization), ulusal öz-yüceltme (national self-glorification) ve belirsizlik (vagueness) stratejilerine daha belirgin bir eğilim göstermektedir. Daha geniş olarak, anlamsal bir düzeyde, analiz, her iki ülkede de olumsuz öteki-temsiline yönelik kolektif bir medya eğiliminin altını çizmektedir. Bununla birlikte, Azerbaycan medyasında muhtemelen algılanan zaferlerden kaynaklanan çatışma sonrası anlatılar, olumlu öz-temsilleri de yüksek oranda ön plana çıkarmaktadır. Ortaya çıkan bulgular, Eleştirel Söylem Analizinin akademik alanları, çatışma raporlama paradigmaları ve barış çalışmaları disiplini içinde tartışılmaktadır. (Fairclough, 1995; Wolfsfeld, 2004).
Özet (Çeviri)
This study investigates the conflict reporting dynamics in news articles from Armenian and Azerbaijani media outlets concerning the protracted Nagorno-Karabakh conflict, using the socio-cognitive approach of critical discourse analysis (Van Dijk, 2006). Analyzing 24 articles from both the term of conflict's apex and the following peace negotiation phase, the study identifies discernible disparities in discursive structures influenced by political ideologies. Merging quantitative and qualitative analytical dimensions, the findings illuminate interesting trends: the conflict's zenith witnessed the predominant employment of populism, authority, and polarization as discursive tools. However, the post-conflict narrative, especially in the Azerbaijani media, exhibits a more marked inclination towards lexicalization, national self-glorification, and vagueness strategies compared to their Armenian counterparts. On a broader semantic level, the analysis helps to underscore a collective media tendency in both nations towards negative other-representation. However, post-conflict narratives in Azerbaijani media, possibly emanating from their perceived triumph in the conflict, seem to accentuate positive self-representations. The resultant insights are discussed within the academic realms of Critical Discourse Analysis, paradigms of conflict reporting, and the theory of transformative peacebuilding (Fairclough, 1995; Wolfsfeld, 2004; Lederach, 1997).