العمل الجماعي واألحكاـ الفقهية المعاصره
Kolektif çalışma ve onunla ilgili çağdaş fıkhi hükümler / Collective work and its contemporary jurisprudence
- Tez No: 840633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma İslam fıkhı ile ilgili sosyal hayatın önemli bir konusunu ele almıştır. Kolektif çalışma ve onun için çağdaş fıkıh hükümleri ile ilgilenirler ve kollektif çalışma, tek bir Müslüman milletin evlatlarının, fertlerin ve grupların işbirliği olduğu için, çalışmalarının bütünleştiği ve çabalarının birleştirildiği sürece birleşiktir. işlerinde samimiler ve yaklaşımlarında İslam'a aykırı hiçbir şey yok - rekabet edip düşman olmaları değil - ve her birey görüyor veya Her grup kendini var etme hakkı görüyor ve diğerlerinin gruptan ayrılmasına hükmediyor. Çalışma ayrıca, Müslümanların gayrimüslim dernek ve kuruluşlara katılmasının hükmünü açıklamak, gayrimüslim insani yardım kuruluşlarının hayır kurumlarına yaptığı yardımların hükmünü açıklamak ve hayır işlerinde haram paranın hükmünü açıklamakt Çalışma aynı zamanda bu özelliği İslam toplumlarında pekiştirmeyi ve şeriatın bunu nasıl teşvik ettiğini ve bunun için nasıl bir ödül verdiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Ekip çalışması Allah'ın rızasını kazanmak, Müslümanlara güç ve şeref kazandırmak ve fert için emek tasarrufu sağlamakla sonuçlandığı için araştırma da önemli sonuçlar ve benzersiz faydalar ortaya koymuştur.Bu iş, yani onların işi kötülüğe değil takvaya dayalı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study dealt with an important topic of social life related to Islamic jurisprudence. And they are concerned with collective work and contemporary jurisprudential rulings for it, and since collective work is the cooperation of the sons of the one Muslim nation, individuals and groups, in which their work is integrated, and their efforts are combined as long as they are sincere in their work and there is nothing in their approach that contradicts Islam - not that they compete and become hostile - and each individual sees or Each group considers itself the right to exist, and judges others to depart from the group The study also aims to consolidate this feature in Islamic societies and to show how the Sharia encouraged it and gave a reward for that. The research also came out with important results and unique benefits, as teamwork results in obtaining God's satisfaction, giving Muslims strength and honor, and saving effort for the individual. This work, that is, their work should be based on piety, not on evil.