An agent-based phishing attack model from a human-organizational-technical perspective
İnsan-kurumsal-teknik açıdan bir ajan tabanlı phishing saldırı modeli
- Tez No: 840634
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hızla gelişen dijital dünyada, siber güvenlik işletmeler için önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu tez, kurumsal bilgisayar ağlarına yönelik kötü amaçlı yazılım tabanlı phishing saldırılarının karmaşık dinamiklerine derinlemesine iner. Araştırma, Ajan Tabanlı Modelleme gibi sağlam bir metodolojik araç kullanarak, sosyo-teknik teori ve karmaşık uyarlanabilir sistemler kavramında sıkıca kök salmıştır. Çalışma, phishing saldırılarına karşı hassasiyeti belirlemede, özellikle farkındalık eğitimi ve phishing e-postalarının güvenilirliği gibi insan faktörlerinin hayati rolünü titizlikle inceler. Ayrıca, bulaşma oranlarını hafifletmede, Endpoint Detection and Response (EDR) çözümlerinin stratejik dağıtımı ve hibrit bir antivirüs tarama politikasının uygulanması dahil teknolojik önlemlerin önemli etkisini vurgular. Araştırma, insan davranışını sosyo-teknik boyutlarla sorunsuz bir şekilde entegre ederek, siber güvenlik tehditlerine dair nüanslı, kapsamlı bir anlayış sağlar. Bulgular, insan davranışını ve teknolojik önlemleri eşit derecede önceliklendiren dengeli, bütünsel bir yaklaşımın gerekliliğini vurgular. Bu yaklaşım, acımasız siber tehditlere karşı kurumsal direnci artırmak için hayati öneme sahiptir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar, bugünün giderek dijitalleşen çağında karmaşık siber güvenlik zorluklarını yönetmeye çalışan organizasyonlar için rehberlik sunar.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving digital landscape, cybersecurity has emerged as a significant concern for organizations. This thesis delves into the intricate dynamics of malware-based phishing attacks on enterprise computer networks. Utilizing the robust methodological tool of Agent-Based Modelling (ABM), the research is firmly rooted in socio-technical theory and the concept of complex adaptive systems (CAS). The study meticulously examines the pivotal role of human factors, particularly awareness training and the credibility of phishing emails, in determining susceptibility to phishing attacks. Also, it underscores the significant impact of technological countermeasures, including the strategic deployment of Endpoint Detection and Response (EDR) solutions and the implementation of a hybrid antivirus scan policy, in mitigating infection rates. By seamlessly integrating human behaviour with socio-technical dimensions, the research provides a nuanced, comprehensive understanding of cybersecurity threats. The findings underscore the necessity for a balanced, holistic approach that equally prioritizes human behaviour and technological measures. This approach is crucial to enhance organizational resilience against relentless cyber threats. The insights gained from this research offer invaluable guidance for organizations striving to navigate the complex cybersecurity challenges in today's increasingly digital age.