Türkiye kitle fonlaması mevzuatı ve uygulamasının seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of Turkish crowdfunding legislation and implementation with selected European countries
- Tez No: 840635
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kitleler arasında internet kullanımının yaygınlaşması ve Web 2.0 ortaya çıkması kitle fonlamasının gelişiminde büyük ölçüde rol oynamıştır. Girişimciler ve startups'lar için alternatif bir finansman aracı olarak ortaya çıkan kitle fonlaması, çok sayıda kişiden küçük miktarda para toplanarak girişimlerin finanse edilmesidir. Bugün, kitle fonlaması gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde yatırımcılar ve girişimciler tarafından melek yatırımcılık, girişim sermayesi gibi bir finansal bir araç olarak kullanılmaktadır. Kitle fonlaması sistemini düzenlemek amacıyla ülkelerin finansal araçlarını düzenlemekten sorumlu olan kuruluşlar tarafından mevzuat düzenlemeleri yapılmıştır. Türkiye'de kitle fonlamasına ilişkin ilk mevzuat düzenlemesi Sermaye Piyasası Kanunun'da yapılan değişiklik ile 2017 yılında yapılmıştır. Ayrıca hisse temelli kitle fonlamasının uygulamasını düzenleyen ikincil mevzuat düzenlemesi de 2019 yılında yürürlüğe girmiştir. 2021 tarihinde yapılan değişik ile borçlanma temelli kitle fonlamasının da yasal düzenlemesi ikincil mevzuata eklenmiştir. Bu tez kapsamında ise öncelikle kitle fonlamasının dünyada ve özellikle Türkiye,genel Avrupa Birliği ve seçilen Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, Avusturya ülkelerindeki fon büyüklükleri incelenmiştir. Türkiye ve incelenen ülkelerinin mevzuat düzenlemeleri; platformlar, proje sahipleri ve yatırımcılar için gereklilikler olmak üzere 3 ana kategoride karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Türkiye kitle fonlaması mevzuat düzenelemesinin karşılaştırılan ülke mevzuat düzenlemeleri ile çoğunlukla benzer nitelikte olduğu ancak borçlanma temelli kitle fonlaması düzenlemesinde geliştirme yapılması ihtiyacı olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Widespread use of the Internet among the crowds and emergence of Web 2.0 played a significant role development of crowdfunding. Crowdfunding, which is developed as an alternative financial instrument for entrepreneurs and startups, is the financing of startups by raising small amounts of money from a large number of individuals via online platforms. Today, in developed and developing economies crowdfunding is used by investors and entrepreneurs as a financial instrument such as business angels and venture capital. In order to regulate crowdfunding system, legislative arrangements have been made by the institutions authorized to regulate the financial instruments of the countries. Crowdfunding was legalized on December 5, 2017 in Turkey with the amendment made in the Capital Market Law. Also, the secondary legislation of the practice of equity-based crowdfunding in Turkey enacted in 2019. With the amendment made in 2021, the legal regulation of debt-based crowdfunding was also added the secondary legislation. Within the context of this thesis, the fund size of crowdfunding in the world and specially in Turkey, European Union and chosen European Union countries; Germany, Italy, France, Belgium, Austria are examined. Legislation arrangements of Türkiye and these countries were evaluated comparatively in three main categories; requirements for platforms, projects owners and investors. At the end of study, it is seen that Turkish crowdfunding legislation is mostly similar to the legislation of the countries compared. However, it has been revealed that there is a need for improvement in the Turkish debt-based crowdfunding regulation.