Girişimcilik için yeni nesil finansman aracı: Kitle fonlaması
New generation financing tool for entrepreneurship: Crowdfunding
  1. Tez No: 847460
  2. Yazar: HAKAN BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada öncelikle girişimcilik, girişimciliğin dünyada ve ülkemizde gelişimi, girişimcilik-inovasyon ilişkisi ile girişimciler için finansman kaynakları üzerinde durulmuştur. Girişimciler için yeni bir finansman modeli olan kitle fonlamasının işleyişi, farklı modelleri anlatıldıktan sonra dünyanın çeşitli ülkelerindeki kitle fonlaması mevzuat düzenlemeleri ele alınmıştır. Son olarak Türkiye'de kitle fonlaması mevzuatı, aynı zamanda bir yatırım aracı olması nedeniyle, kitle fonlamasının vergisel durumu ile kitle fonlamasının Türkiye'deki gelişimi açısından mevzuattan kaynaklanan eksiklikler ve bu konudaki öneriler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, entrepreneurship, the development of entrepreneurship in the world and in our country, entrepreneurship-innovation relationship and financing resources for entrepreneurs are emphasized. After explaining the functioning of crowdfunding, which is a new financing model for entrepreneurs, and its different models, crowdfunding legislation regulations in various countries of the world are discussed. Finally, information has been given about the crowdfunding legislation in Turkey, the tax status of crowdfunding since it is also an investment tool, and the deficiencies arising from the legislation in terms of the development of crowdfunding in Turkey and the suggestions on this subject.