Bernard-Marıe Koltès'in oyunlarında şiddet
Violence in Bernard-Marie Koltès's plays
  1. Tez No: 840636
  2. Yazar: ERDEM ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günlük yaşamda karşılaşılan tüm zararlı ve yıkıcı eylemleri adlandırmak için kullanılan şiddet, özünde tanımsız ve son derece de karmaşık olan bir fenomendir. Maddesel ve metafiziksel olan tüm varlığa sinsice yerleşerek, yaşamın içerisinde, yaşama karşı tavır alan bu fenomeni insani ölçütlerle çözebilmek olanaklı değildir. Şiddetin yapısı şekilsiz bir biçime, varlıksız bir bedene benzer. Lakin sürekli bilmek isteyen, bu nedenle de yaratıcısıyla dahi çatışma yaşadığına inanılan insanoğlu, şiddettin ardındaki gizemi aydınlığa kavuşturabilmek için akademik boyutta disiplinler arası yaklaşımlar geliştirir. Etimolojik olarak irdelemeye tabi tutulan şiddetin kökenindeki giz perdesi aralandığında onun güç ve kuvvet ile bağıntılı olduğu anlaşılır. Yapısı gereği bir bedene muhtaç olan şiddet, hiçbir zaman bireysel boyutun içerisine hapsedilemez. Çünkü politik bir hayvan olan türümüzün eşsiz imgelem yeteneği, şiddete toplumsal ve küresel çapta yeni kurumsal bedenler sunar. Ayrıca boyutlar arası olarak içe içe geçen şiddet fenomenine felsefe ve fizik bilimi tarafından da metafiziksel anlamlar yüklenir. Bu noktada yeryüzünde şiddetsiz bir toplumun düşlenmesini hem Tanrısal bir emir hem de hümanistçe bir ideal olarak gerçekleştirebilmeyi arzulayan, türümüzün önemli ülkülerinden birine katkı yapmayı hedefleyen çalışmamız, Bernard-Marie Koltès'in oyunlarındaki şiddet olgusunu disiplinler arası bir yaklaşımla mercek altına alır. Çağdaş Fransız yazınının en gözde oyun yazarlarından biri olan Koltès, oyunlarında şiddet izleğine aşırı ölçülerde yer veren bir yazardır. Çalışmamızda, öncelikle şiddet kavramının kökenleri araştırılmaya, onun felsefi boyutu tartışılmaya, şiddet ve saldırganlık arasındaki farklar vurgulanmaya çalışılmıştır. Ardından da varlıklar evrenini kasıp kavuran şiddet fenomeni, yazarın olgunluk dönemi yapıtlarından, Batı Rıhtımı ile Zenciyle İtlerin Dalaşı adlı oyunlarında kişiler merkeze alınarak irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence, used to define all harmful and destructive actions encountered in daily life, is essentially an undefined and highly complex phenomenon. Insidiously infiltrating both material and metaphysical existence, this phenomenon takes a stance against life and cannot be resolved with human standards. The structure of violence resembles a shapeless form, an incorporeal entity. However, the human being, constantly seeking to know more and even believing to be in conflict with its creator, develops interdisciplinary approaches at an academic level to illuminate the mystery behind violence.Etymologically scrutinized, the enigmatic veil behind the origins of violence is lifted, revealing its association with power and strength. As violence inherently requires a body, it can never be confined to an individual dimension. Because of our species' political nature and unique imaginative ability, violence gives rise to new institutional bodies on a societal and global scale. Furthermore, both philosophy and physics ascribe metaphysical meanings to the intertwined phenomenon of violence across dimensions.At this point, our work, aspiring to realize the dream of a non-violent society on Earth, is aimed at contributing to one of the significant ideals of our species, as both a divine command and a humanistic ideal. We examine Bernard-Marie Koltès' portrayal of the phenomenon of violence in his plays through an interdisciplinary approach. Koltès, one of the most acclaimed playwrights of contemporary French literature, excessively incorporates the theme of violence in his works. In our study, firstly, the origins of the concept of violence are researched, its philosophical dimension is discussed, and the differences between violence and aggression are emphasized. Then, the phenomenon of violence, sweeping through the universe of beings, is examined through the characters in the author's mature works, namely West Pier and Black Battles with Dogs.