Şehir markalaşması sürecinde yavaş şehir politikalarının incelenmesi: Köyceğiz örneği
Assesment of cittaslow policies within the context of city branding process: Case study of Koycegiz
- Tez No: 840638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yavaş Şehirler, küreselleşmenin yarattığı hızlı ve stresli şehir yaşamına bir alternatif olarak ortaya çıkan bir kavramdır. Bu kavram, sakinlik, sürdürülebilirlik, yerel üretimin ve toplumun kalkındırılması gibi ilkeler içermektedir. Bu araştırmada; bir şehir markalaşması yöntemi olan Yavaş Şehir modeli, paydaşlar gözüyle değerlendirmiş ve şehir markalaşması sürecine ilişkin görüş ve önerilerde bulunulmuştur. Şehir markalaşması yöntemi olarak nitelendirilen Yavaş Şehir Hareketinin kriterleri ile paydaşların Yavaş Şehirlere yönelik algılarını ve uygulayış biçimlerini incelemek amacıyla nitel araştırma yapılması uygun görülmüştür. Araştırmanın evrenini oluşturan Köyceğiz İlçesi'nden 10 paydaş ile derinlemesine görüşme yöntemi ile veri toplanarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada, paydaşların Yavaş Şehir kriterlerini uygulama konusunda motivasyon kayıpları yaşadıklarına ve bununla beraber bölgede ağırlıklı olarak çevre ve altyapı sorunlarının ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Slow Cities is a concept that emerged as an alternative to the fast and stressful city life created by globalization. This concept includes principles such as calmness, sustainability, development of local production and society. In this study; Slow City model, which is a city branding method, was evaluated from the perspective of stakeholders and opinions and suggestions were made regarding the city branding process. It was deemed appropriate to conduct qualitative research in order to examine the criteria of the Slow City Movement, which is described as a city branding method, and the perceptions and practices of stakeholders towards Slow Cities. Data were collected by in-depth interview method with 10 stakeholders from Koycegiz District, which constitutes the universe of the research, and content analysis was carried out. In the research, it was concluded that the stakeholders experienced loss of motivation to implement the Slow City criteria, and that environmental and infrastructure problems mainly emerged in the region.