Selektif trunkus ve supraklavikuler brakial pleksus bloklarının üst ekstremite cerrahisinde anestezik ve analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of anesthetic and analgesic efficacy of selective trunkus and supraclavicular brachial plexus blocks in upper extremity surgery
  1. Tez No: 840652
  2. Yazar: FATMA KORKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda anestezide ultrasonografi kullanımının artması ile periferik bloklar anestezi yöntemi olarak daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Supraklavikuler brakial pleksus bloğunun dirsek ve dirsek altı cerrahilerde anestezi ve analjezi amacıyla kullanımı yaygındır. 2020 yılında tanımlanan selektif trunkus brakial pleksus bloğunun torakal 2 (T2) dermatomu hariç tüm üst ekstremitede duysal ve motor blok oluşturduğu öne sürülmektedir. Çalışmamızda dirsek ve dirsek altı cerrahilerde supraklavikuler blok ve selektif trunkus bloğunun anestezik ve analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu randomize prospektif klinik çalışmaya, dirsek ve dirsek altı operasyonu planlanan 93 hasta dahil edildi. Hastalar supraklavikuler blok (SB) ve selektif trunkus bloğu (SeTB) olmak üzere kapalı zarf yöntemi ile randomize edilerek 2 gruba ayrıldı. İki grupta da bloklar ultrasonografi (USG) ve sinir stimülatörü kullanılarak yapıldı. Tüm hastalarda blok uygulama süresi kaydedilip, blok sonrası 30 dk boyunca 5 dk'da bir dermatom ve myotom tutulumu takip edildi. Cerrahiye hazır olma süresi, C(servikal)5, C6, C7, C8 ve T1'de motor ve duysal blok oluşma süreleri kaydedildi. Blok uygulandıktan 30 dk sonra diyafragma kalınlaşma fraksiyonu (DKF) ölçüldü. İntraoperatif dönemde vizüel analog skala (VAS) ve turnike ağrısı takip edilen hastalar postoperatif dönemde komplikasyonlar açısından sorgulandı. Blok başarısı operasyonun rejyonal anestezi altında tamamlanması olarak tanımlandı. Postoperatif hasta memnuniyeti ve cerrahi memnuniyet sorgulandı. Postoperatif ilk analjezik zamanı ve postoperatif 24 saatlik sürede toplam analjezi miktarı kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında cerrahi anestezi başarı oranları, postoperatif ilk analjezi zamanı, postoperatif 24 saatlik toplam analjezi tüketimi benzer bulundu. Aynı zamanda blok uygulama süresi, motor ve duysal blok başarı oranları, cerrahiye hazır olma süresi, turnike ağrısı, diyafragma paralizi, hasta memnuniyeti ve cerrahi memnuniyet açısından da fark yoktu. Komplikasyonlar oranı karşılaştırıldığında SeTB grubunda istatistiksel olarak daha fazlaydı ancak bu fark SeTB grubunda 1 hastada gerçekleşen vasküler ponksiyona bağlıydı. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda SeTB'un da SB'unkine benzer anestezik ve analjezik etkinlik sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: In recent years, with the increasing use of ultrasound in anesthesia, peripheral blocks have become more preferred as a method for anesthesia. Supraclavicular brachial plexus block is widely used for anesthesia and analgesia in elbow and below elbow surgeries. Described in 2020, the selective trunk brachial plexus block has been suggested to produce a sensory and motor block in the entire upper extremity, except the thoracic 2 (T2) dermatome. In our study, we aimed to compare the anesthetic and analgesic efficacy of supraclavicular block and selective trunk block in the elbow and below elbow surgeries. Materials and Methods: This randomized prospective clinical study included 93 patients scheduled for elbow and below elbow surgery. Patients were randomized into 2 groups by closed envelope method to receive supraclavicular block (SB) and selective trunk block (SeTB). In both groups, blocks were performed using ultrasonography (USG) and a nerve stimulator. The duration of block application was recorded in all patients and dermatome and myotome involvement was monitored every 5 min for 30 min after the block. The time to surgical readiness, motor and sensory block at C(cervical)5, C6, C7, C8 and T1 were recorded. Diaphragmatic thickening fraction (DTF) was measured 30 minutes after the block was applied. Intraoperative visual analog scale (VAS) and tourniquet pain were monitored intraoperatively and patients were questioned about postoperative complications. Block success was defined as the completion of the operation under regional anesthesia. Postoperative patient satisfaction and surgical satisfaction were questioned. The first postoperative analgesic time and the total amount of analgesia in the postoperative 24-hour period were recorded. Results: Surgical anesthesia success rates, postoperative first analgesia time and total postoperative analgesic consumption in 24 hours were similar between the groups. There was also no difference in the duration of block application, motor and sensory block success rates, surgical readiness time, tourniquet pain, diaphragmatic paralysis, patient satisfaction and surgical satisfaction. The rate of complications was statistically significantly higher in the SeTB group, but this difference can be attributed to vascular puncture in one patient from the SeTB group. Conclusion: In conclusion, our study showed that SeTB demonstrated similar anesthetic and analgesic efficacy as SB.