Üniversitelerde yönetici belirleme süreçleri ve bir model önerisi
Administrative determination processes in universities and a model proposal
- Tez No: 840653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Türkiye'de üniversite, faydalı ve yenilikçi bilgi üreten bir konuma zorlukla yükselebilmiş ve sürekli dışarıdan müdahale edilip, reformlarlarla bir türlü kök tutamayan bir fidana dönüşmüştür. Böylelikle artık kendi usullerini ve geleneklerini geliştiremeyen bir yükseköğretim sistemi teşekkül etmiştir. Özerk, yenilikçi, üretken ve farklı bakış açılarına sahip bir yapıda olması beklenen üniversite, nihayetinde bu fonksiyonları yerine getiremeyen bir duruma düşmüştür. Bu araştırmanın amacı; bir grup akademisyen içinden birinin 'Rektör' olarak belirlenme usulünün önemini keşfetmek ve Türkiye Yükseköğretim Sistemi için sağlıklı bir rektör belirleme modeli geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu çerçevede, Türkiye'de bizzat rektörlük yapmış veya üst düzey akademik idari vazifelerde bulunmuş yirmi yedi öğretim üyesi ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu mülakatlara, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafından hazırlanan, Avrupa'da Üniversite Özerkliği raporları çerçevesinde hazırlanan sorular rehberlik etmiştir. Yöntem olarak, nitel araştırma şemsiyesi altında yer alan fenomenolojik analize başvurulmuştur. Araştırma sonucunda, yedi farklı boyutta zengin anlam ve açıklamalara ulaşılmış, bir Özerk Yönetişim Modeli ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The university in Turkey has barely been able to rise to a position that produces useful and innovative knowledge. And has turned into a sapling that cannot take root with constant interventions and reforms. Thus, we are faced with a university system that can no longer develop its own system and traditions. The university, which was expected to have an autonomous, innovative, productive and diverse perspective, eventually fell into a situation where it could not fulfill these functions. The purpose of this research; to discover the importance of the method of determining a 'Rector' among a group of academicians and to contribute to the development of a healthy rector determination model for Turkish Higher Education system. In this context, face-to-face interviews were conducted with twenty-seven academicians who held rectorate or senior academic administrative positions in Turkey. These interviews were guided by questions, prepared within the framework of the University Autonomy In Europe reports by European University Association (EUA). As a method, phenomenological analysis, which is under the umbrella of qualitative research, was used. As a result of the research, rich conclusions and explanations were reached in seven different dimensions and the Autonomous Governance Model was tried to be put forward.