Bir şehir hastanesi genel yoğun bakım ünitelerinde sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonların maliyet analizi
Cost analysis of healthcare associated infections in general instentive care units of a city hospital
  1. Tez No: 840671
  2. Yazar: FATMA GAMZE MALÇOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ASLI SONSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada İstanbul'da faaliyet gösteren bir Şehir Hastanesi'nin 3. Basamak Genel Yoğun Bakım Üniteleri'nde (GYBÜ) sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyon (SHİE) geçiren hastaların, sosyodemografik özellikleri ve esas yatış tanısı bakımından benzer durumdaki SHİE geçirmeyen hastalarla, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve hastane perspektifinden değerlendirilerek maliyetlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Ayrıca adım adım regresyon analizi kullanılarak SHİE maliyetini en fazla etkileyen faktörün belirlenmesi de hedeflendi. Bu araştırma kesitsel retrospektif türde bir kohort araştırması olarak tasarlanarak, 01.01.2021- 31.12.2022 tarihleri arasında hastanedeki 7 adet GYBÜ'de 90 SHİE tanısı alan hasta ve 180 kontrol grubu hastasının verileri incelenerek yürütüldü. Veriler Halk Sağlığı Yönetim Sistemi sürveyans verilerinden ve Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nin Medula ve Klinik modülleri aracılığıyla toplandı. Vaka grupları için yaş ve ICD-10 kodları açısından birebir eşleştirilmiş iki kontrol grubu hastası seçilerek örneklem oluşturuldu. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 paket program kullanılarak sonuçlandırıldı. Vaka ve kontrol grupları karşılaştırılırken veriler normal dağılmadığı için Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to compare the costs of patients who had healthcare- associated infections (HAIs) in the 3rd Level General Intensive Care Units (GICUs) of a City Hospital operating in Istanbul with patients who did not have HAIs in a similar situation in terms of sociodemographic characteristics and main hospitalisation diagnosis from the perspective of Social Security Institution (SSI) and hospital. It was also aimed to determine the factor that most affected the cost of SHIE by using stepwise regression analysis. This study was designed as a cross- sectional retrospective cohort study and conducted by analysing the data of 90 patients diagnosed with SHIE and 180 control group patients in 7 GICU's in the hospital between 01.01.2021-31.12.2022. Data were collected from surveillance data of the Public Health Management System and through the Medula and Clinic modules of the Hospital Information Management System. Two control group patients matched for age and ICD-10 codes were selected for the case groups. Statistical analyses were performed using SPSS 25.0 package programme. Mann Whitney-U test was used to compare the case and control groups because the data were not normally distributed.