Yeni kurulan hastanede el hijyeninin multimodal sisteminin kurulması
Creation of a multimodal system of hand washing in a newly established hospital
  1. Tez No: 962928
  2. Yazar: AYTEN MERVE ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Emergency Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, yeni kurulan bir hastanede el hijyenine yönelik multimodal eğitim programının uygulanması sonrası, yoğun bakım ünitelerinde el hijyeni uyum oranları ve sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon (SHİE) hızlarındaki değişimlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır Araştırma, prospektif gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır ve göğüs cerrahi yoğun bakım, genel yoğun bakım ve göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, multimodal bir yaklaşımın uygulanmasının el hijyeni uyum oranlarına etkisi değerlendirilmiştir. Bu yaklaşım, eğitim, geri bildirim, motivasyonel teşvikler ve çevresel düzenlemeler gibi çeşitli bileşenleri içermektedir. Araştırma 2022 yılı açılan toplamda 3566 yatak kapasitesi olan Etlik Şehir Hastanesinin Göğüs-Kalp kulesinde gerçekleştirildi. Eğitim sonrası genel olarak el hijyeni uyum oranlarında artış kaydedilememiştir.. Özellikle Genel YBÜ'de hemşire grubunda uyum %70,69'dan %72,46'ya çıkarken, Göğüs Hastalıkları YBÜ'de doktor grubunda %69,84'den %67,13'e gerilemiştir. Göğüs Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde hasta sirkülasyonunun fazla olması, hemşirelerin eksik kişi ile nöbet tutması, bakım destek elemanlarının sık değişmesi ve yeni başlayan asistanların sık olması gibi nedenlerle uyum oranlarında anlamlı bir artış gözlenmemiştir. Enfeksiyon hızlarında da çeşitli iyileşmeler olsa da sonuçlar genel olarak çok anlamlı değildir. Göğüs Cerrahi YBÜ'de Pnömoni hızı sabit kalmıştır (%0,14 → %0,15). Göğüs Hastalıkları YBÜ'de VID oranı %2,41'den %1,83'e, SKİ-KDE ise %1,72'den %3,35'e yükselmiştir. Genel YBÜ'de EVİK oranı %0,67'den %0,4'e düşmüş, ancak cilt enfeksiyonu %0,33'den %0,4'e yükselmiştir. Elde edilen bulgular, multimodal el hijyeni eğitimlerinin sağlık çalışanları arasında farkındalık yarattığını ve genel uyumu artırdığını göstermektedir. Ancak sistemsel sorunlar (personel yetersizliği, sık nöbetler, sirkülasyonlar vb.) el hijyeni uygulamalarının etkinliğini azaltabilmektedir. Bu nedenle yalnızca eğitim değil, aynı zamanda idari desteği, sürekli izlem ve geri bildirim gibi önlemlerinde SHİE kontrolü için gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate changes in hand hygiene compliance rates and healthcare-associated infection (HAI) rates in intensive care units following the implementation of a multimodal hand hygiene education program in a newly established hospital. The study was designed as a prospective observational study and was conducted in thoracic surgery intensive care units, general intensive care units, and chest diseases intensive care units. The study evaluated the impact of implementing a multimodal approach on hand hygiene compliance rates. This approach includes various components such as education, feedback, motivational incentives, and environmental adjustments. The study was conducted in the Chest-Heart tower of Etlik City Hospital, which opened in 2022 and has a total bed capacity of 3,566. Overall, no improvement was observed in hand hygiene compliance rates after the training, in the General ICU, compliance with official categories increased from 70.69% to 72.46%, while in the Chest Diseases ICU, compliance with the physician list was restored from 69.84% to 67.13%. No significant increase in compliance was observed in the Thoracic Surgery Intensive Care Unit due to high patient turnover, inadequate staffing by officials, frequent distribution of support staff, and the high number of new residents. While there were some improvements in infection rates, the overall results were not significant. The pneumonia rate remained stable in the Thoracic Surgery ICU (0.14% to 0.15%). In the Chest Diseases ICU, the VID rate increased from 2.41% to 1.83%, and the CLABSI increased from 1.72% to 3.35%. In the general ICU, the IAVAC rate decreased from 0.67% to 0.4%, but skin infection increased from 0.34% to 0.4%. The findings indicate that multimodal hand hygiene training raises awareness among healthcare workers and increases overall compliance. However, systemic issues (staff shortages, frequent shifts, turnover, etc.) can reduce the effectiveness of hand hygiene practices. Therefore, it was concluded that not only training but also administrative support, continuous monitoring, and feedback are necessary for HAIs control.