Marshmallow (Zevki erteleme) testi'nin Türkiye'deki 4-5 yaş çocuklarına uygulanması ve sonuçların ülke kültürüne göre değerlendirilmesi
Administration of Marshmallow (Delay of gratification) test to 4-5-year-old children in Turkey and evaluation of the results according to Turkish culture
  1. Tez No: 840689
  2. Yazar: AYTEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KAYA CİCERALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı, 4-5 yaşlarındaki okul öncesi eğitim öğrencilerine çocuklarda hazzı erteleme olgusunu ölçmek için tasarlanmış Marshmallow Testi'nin uygulanarak öğrencilerin test sonuçlarının Türk kültürüne göre değerlendirilmesidir. Çalışmaya Kocaeli İli İzmit İlçesi İlkadım Anaokulu'nda kayıtlı 4-5 yaş aralığında 70 öğrenci ve ebeveynleri dâhil edilmiştir. Katılımcı öğrencilere okuldaki gözlem camlı görüşme odasında Marshmallow testi uygulaması yapılmış, yan odadan gözlemlenmiştir. Çalışmamızda veri toplamak için iki ayrı bölümden oluşturulmuş anket formuna yer verilmiştir. Anket formunun birinci bölümü katılımcı yaş ve öğrenim durumu bilgilerini soran demografik bilgi formudur. Anket formunun ikinci bölümü ise Karabulut Demir'in (2007) hazırlayıp geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yaparak geliştirdiği Ebeveyn Tutum Ölçeği'dir. Ölçeğin alt boyutlarından alınan yüksek puan, belirtilmiş ebeveyn tutumunun yüksek seviyede sergilendiğini ifade etmektedir. Daha önce benzer çalışmalar yapılmış olup bu çalışma onların bir replikasyonu durumundadır ve onların sonuçlarının validasyonu için önemlidir. Türk aile yapısı göz önüne alındığında, otoriter ebeveyn skoru yüksek ailelerin çocuklarının Marshmallow testinde öngörülmüş süre boyunca beklemesi varsayılmışken, iki dakikalık bekleme süresini tamamlayan çocukların ebeveynlerinin izin verici tutum skorlarının yüksek olması şaşırtıcı olmuştur. Otoriter ebeveyn tutumlarının hazzı erteleme yani öz-kontrol davranışına olumlu etkisi olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the responses of 4-5 years old preschoolers to Marshmallow (delay of gratification) test against their parents' parental styles. Seventy students enrolled at İlkadım Kindergarten in İzmit and their parents participated in the study. The test was administered at the school in an interview room with one-way-mirror that enabled observation from the adjacent room. A form in two parts was used for data collection. In the first part of the form, there were items to obtain demographic information. The second part was the Parental Attitude Scale, which consisted of 46 items on 4 dimensions i.e. authoritative (17 items), authoritarian (11 items), protective (9 items), and permissive (9 items). Results showed, against cultural expectations, that children from families with higher authoritarian parental attitudes could not delay gratification better. On the other hand, the children who completed the two-minute waiting period had more permissive parents. Authoritarian parenting did not meaningfully correlate with self-control while permissive parenting did.