Design of a linkage mechanism for use in industrial food machines
Endüstriyel gıda makinelerinde kullanılmak üzere bir kol mekanizması tasarımı
  1. Tez No: 983526
  2. Yazar: SERHAT AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel gıda üretim hatları için marshmallow, reçel, krema ve hamur gibi viskoz ürünleri konveyör boyunca hareket eden bisküvilere veya doğrudan bant üzerine aktarmak üzere yüksek hızlı ve kararlı bir bağlantı mekanizması tasarlanmıştır. Mevcut sistemler yüksek çalışma hızlarında aşırı titreşimlere maruz kalmaktadır ve bu durum darboğazlara yol açar ve üretim kapasitesini sınırlar. Bu sorunu gidermek için iki serbestlik dereceli, paralel kol mekanizması tasarlanmıştır. Bağlantıların uzunluğu ve kütlesi ile hareket profilleri, üretim hattındaki mevcut makinelerle uyumluluğu sağlamak için incelenmiştir. Kinematik denklemler türetilmiş ve MATLAB kullanılarak analizler gerçekleştirilmiş ve sonuçlar ADAMS'ta geliştirilen ilgili model ile doğrulanmıştır. Gerçek çalışma koşullarına uygun hareket profilleri, yumuşak ivmelenme ve sarsıntı geçişleri sağlayan yedinci dereceden S-eğrisi yöntemi kullanılarak MATLAB programı ile üretilmiştir. Bu profiller, ters kinematik analizler yoluyla servo motor açı girişlerini hesaplamak için ADAMS programında hareket girdisi olarak kullanılmıştır. Analizler sonucunda, yatak kuvvetlerinin genliği önemli ölçüde azaltılmış ve titreşimleri daha da azaltmak için belirli uzuvlara karşı ağırlıklar eklenmiştir. Geliştirilmiş tasarım, mekanizmanın daha yüksek hızlarda iyileştirilmiş bir stabilite ile çalışmasını sağlayarak üretim hattındaki problemleri ortadan kaldırmıştır. Bu çalışma, yüksek hızlı gıda dolum mekanizmalarında titreşimin azaltılması ve hareketin iyileştirilmesi için endüstriyel olarak uygulanabilir bir çözüm sunarak, sürekli üretim sistemlerinde verimliliğin ve güvenilirliğin artırılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a high-speed and stable linkage mechanism was designed for industrial food production lines to transfer viscous products such as marshmallows, jam, cream, and dough onto biscuits moving along the conveyor or directly onto the belt. Existing systems suffer from excessive vibrations at high operating speeds, which lead to bottlenecks and limit production capacity. To address this issue, a two degree of freedom, parallel linkage mechanism was designed. The length and mass of the links, as well as the motion profiles, were studied to ensure compatibility with existing machinery on the production line. The kinematic equations were derived, and analyses were performed using MATLAB, and the results were verified with the corresponding model developed in ADAMS. Motion profiles suitable for real operating conditions were generated using the seventh order S-curve method in MATLAB, ensuring smooth acceleration and jerk transitions. These profiles were implemented in ADAMS to calculate the servo motor angle inputs through inverse kinematic analyses. As a result of the analyses, the amplitude of bearing forces were significantly improved, and counterweights were added to selected links to minimize vibrations further. The enhanced design enables the mechanism to operate at higher speeds with enhanced stability, thereby eliminating bottlenecks in the production line. This study presents an industrially applicable solution for vibration reduction and motion improvement in high-speed food filling mechanisms, contributing to increased efficiency and reliability in continuous production systems.