Fatma Hilal Başal tarafından yazılan Keloğlan masalları serisindeki değerlerin incelenmesi
Examination of the values in the Keloğlan tales series written by Fatma Hilal Başal
  1. Tez No: 840708
  2. Yazar: BÜŞRA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Ahlak ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, Fatma Hilal Başal'ın Keloğlan Masalları serisinde yer alan Keloğlan Dersini Alıyor, Keloğlan ile Değirmenci, Keloğlan ile Hayat Pınarı, Keloğlan ile Haydutlar, Keloğlan ile Hekim, Keloğlan ile İyi Yürekli Padişah, Keloğlan ile Korkut ve Turgut Kardeşler, Keloğlan ile Köyde Yangın, Keloğlan ile Zehra Sultan, Keloğlan Köyünün Kahramanı Oluyor adlı masal kitaplarındaki değerlerin UNESCO tarafından kabul edilen on iki evrensel değer bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler doküman inceleme yolu ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmış, içerik çözümlemesi tekniklerinden de“kategorisel çözümleme tekniği”nden yararlanılmıştır. Araştırmada seçilen Keloğlan masalları UNESCO Değerler Listesi'nde yer alan 12 evrensel değere göre incelenmiş ve masallarda geçen değerler not alınmıştır. Sonuçlara göre her masalda geçen değer sayıları frekans, yüzde ve yoğunluk puanlarına göre tablolaştırılmıştır. Ardından masallarda geçen değerlerin hangi boyutlarıyla ele alındığı masallardan alıntılar yapılarak ifade edilmiş ve yorumlanmıştır. İncelemeler sonrasında değerler ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda değerlerin Keloğlan Dersini Alıyor masal kitabında değerler toplam 22 yerde, Keloğlan ile Değirmenci masal kitabında toplam 36 yerde, Keloğlan ile Hayat Pınarı masal kitabında toplam 25 yerde, Keloğlan ile Haydutlar masal kitabında toplam 17 yerde, Keloğlan ile Hekim kitabında toplam 33 yerde, Keloğlan ile İyi Yürekli Padişah masal kitabında toplam 23 yerde, Keloğlan ile Korkut ve Turgut Kardeşler masal kitabında toplam 28 yerde, Keloğlan ile Köyde Yangın masal kitabında toplam 17 yerde, Keloğlan ile Zehra Sultan masal kitabında toplam 35 yerde ve Keloğlan Köyünün Kahramanı Oluyor masal kitabında toplam 28 yerde belirtilmektedir. Genel toplamında ise 264 yerde belirtildiği tespit edilmiştir. İncelenen masal kitaplarında 11 evrensel değerin varlığı gözlemlenirken“özgürlük”değerinin hiçbir masal kitabında yer almadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Keloğlan Takes the Lesson in Fatma Hilal Başal's book“Keloğlan Tales”, Keloğlan and the Miller, Keloğlan and the Hayat Spring, Keloğlan and the Bandits, Keloğlan and the Physician, Keloğlan and the Good-Hearted Sultan, Keloğlan and Korkut and Turgut Brothers, It is aimed to examine the values in the fairy tale books Keloğlan and the Village Fire, Keloğlan and Zehra Sultan Becomes the Hero of Keloğlan Village in terms of twelve universal values accepted by UNESCO. Qualitative research method was used in the research. Data were collected through document review. Content analysis method was used in the analysis of the data. The Keloğlan tales selected in the research were examined according to 12 universal values in the UNESCO Values List, and the values in the tales were noted. According to the results, the number of values in each tale was tabulated according to frequency, percentage and intensity scores. Then, the dimensions of the values in the tales were expressed and interpreted by making quotations from the tales. After the examinations, the results related to the values were reached. In line with the results obtained in the research, the values are found in 22 places in total in the story book Keloğlan Takes His Lesson, in 36 places in total in the story book Keloğlan and the Miller, in 25 places in total in the story book Keloğlan and the Spring of Life, in 17 places in total in the story book Keloğlan and the Bandits, in the book Keloğlan and the Doctor in total 33 places. in the story book Keloğlan and the Good-Hearted Sultan in a total of 23 places, in the story book Keloğlan and Korkut and Turgut Brothers in a total of 28 places, in the story book Keloğlan and the Fire in the Village in 17 places in total, in the story book Keloğlan and Zehra Sultan in 35 places in total, and in the fairy tale Keloglan Becomes the Hero of the Village. It is mentioned in a total of 28 places in the book. In total, it was determined that it was mentioned in 264 places. While the existence of 11 universal values was observed in the examined fairy tale books, it was determined that the value of“freedom”was not included in any of the fairy tale books.