Genel anestezi altında yapılan leep operasyonlarında ek servikal blokajın post operatif kanama ve ağrıya etkisi
The effect of cervical blockade on postoperative bleeding and pain in leep operations performed under general anesthesia.
  1. Tez No: 802966
  2. Yazar: OSMAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Serviks kanseri önemli bir jinekolojik malignite olup, tarama programları sayesinde mortalitesi ve morbiditesi yıllar içerisinde azalmıştır. Yüksek dereceli servikal intraepitelyal lezyonlar için tanı ve tedavi amaçlı en uygun yöntem Loop Elektrocerrahi Eksizyonel Prosedür (LEEP)/Konizasyon cerrahisidir. LEEP cerrahisi genel anestezi altında veya lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Çalışmamızdaki amacımız, genel anestezi altında yapılan LEEP operasyonlarında ek servikal blokajın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası hasta iyileşmesi ve konforu üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji bölümüne başvuran >18 yaş ve 0.05). Çalışmamızda post-operatif ağrı skorları ve perioperatif karegaz kullanımı servikal blokaj uygulanan grupta azalmış olarak izlenmiş olup, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Genel anestezi altında yapılan LEEP operasyonlarında servikal blokajın eklenmesi perioperatif kanama miktarını ve postoperatif ağrı skorlarını anlamlı olarak azaltmıştır. Post operatif transfüzyon ihtiyacı, post operatif iyileşme, taburculuk sonrası hastaneye başvuru ve hemorajiye bağlı diğer komplikasyonlarda herhangi bir fark oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is an important gynecological malignancy and its mortality and morbidity have been reduced over the years thanks to screening programs. The most appropriate diagnostic and therapeutic method for high-grade cervical intraepithelial lesions is Loop Electrosurgical Excision Procedure (LEEP)/Conization surgery. LEEP surgery can be performed under general anesthesia or under local anesthesia. Our aim in our study is to investigate the effect of cervical blockade on patient recovery and comfort before and after surgery in LEEP operations performed under general anesthesia. Our study was designed and conducted in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology, Gynecological Oncology branch. From our outpatient clinic, between June 2022 and December 2022, 40 patients with cervical intraepitelial neoplasia (CIN) 2-3 as a result of colposcopic biopsy between the ages of 18-70 were included in the study. A total of 40 patients were divided into two groups before the LEEP operation as the control group (Group 1) and the research group (Group 2). Group 1 is the group where LEEP is applied under general anesthesia, while research arm Group 2 is the group where general anesthesia and additional local anesthesia were applied. Then, the preoperative and postoperative results between the two groups (the amount of bleeding during and after the procedure, pain scores, pathological sample size, surgical border) were evaluated by comparison. In our study, the distribution of preoperative demographic data in the groups was homogeneous in terms of age, body mass ındex (BMI), parity, allergy status, alcohol use, comorbidities and medication used by the patients. Only smoking was observed statistically significantly more in our control group patients (p=0.004). Pre-operative cervical cytology, HPV DNA results, colposcopic biopsy results and pre-operative hemoglobin values of our patients were also evenly distributed between both groups. In the results, between both groups; There was no statistical difference between post-operative hemoglobin values, post-operative hemoglobin decrease, specimen size, surgical margin status, and admissions after discharge (p>0.05). In our study, post-operative pain scores and perioperative use of sponges were observed to be decreased in the cervical block group, and it was statistically significant (p0.05). The addition of cervical blockade in LEEP operations performed under general anesthesia significantly reduced the amount of perioperative bleeding and postoperative pain scores. However, there was no difference in the need for post-operative transfusion, post-operative recovery, hospital admission after discharge and other complications related to hemorrhage.