Yozgat Çapanoğlu Camii
Yozgat Çapanoğlu Mosque
- Tez No: 840718
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çapanoğulları, Yozgat'a gelip yerleşerek burayı imar etme çabasına girdiler. Zamanla daha da güçlenen ve Yozgat'a hâkim olan Çapanoğulları, dönemlerinde muhteşem birçok eser ortaya koydular. Bu dönem Osmanlı Devleti'nde ise Batılılaşma dönemi olarak tarihe geçmiştir. Batılılaşma İstanbul'u etkisi altına aldığı gibi Anadolu'yu da etkisi altına aldı ve mimari eserlere bu dönemin üslupları yansıtıldı. Çapanoğulları da Yozgat'ta yaptırdıkları birçok esere, Batılılaşma döneminin üslupları olan barok ve rokokoyu yansıttılar. Tez konumuzu“Yozgat Çapanoğlu Camii”seçmemizdeki amacımız Yozgat'ımızın ölümsüz sembolü olan bu caminin, İstanbul'da sayısız örneklerini gördüğümüz abide eserlerin sade karakterli bir örneği olarak, Anadolu'da Avrupa etkisinde yapılan ilk eserlerden biri olmasıdır. Çalışmamızda ele aldığımız bu eseri incelediğimizde caminin barok ve rokoko etkilerinin altında şekillendiği özellikle de mihrabında, minberinde ve süslemelerinde bu üslupların oldukça fazla kullanıldığı görülmektedir. Çalışmamızın özü bu etkiler altında inşa edilerek yüzyıllar öncesinden bize miras bırakılan bu tarihi eseri mimari ve süslemeleriyle ele alıp yorumlamak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Capanogulları came and settled in Yozgat and tried to develop this place. Capanogulları became stronger and dominated the city of Yozgat, produced many important works during this period. This period passed into history as the period of Westernization in the Ottoman Empire. Westernization not solely affected Istanbul but also Anatolia, and the styles of this period were reflected in the architectural works. Capanogulları reflected the styles of the Westernization period, Baroque and Rococo, to many of the works they had built in Yozgat. The purpose of choosing the subject of this thesis as“Yozgat Çapanoğlu Mosque”is that this mosque, which is the eternal symbol of Yozgat, is one of the first works of European influence in Anatolia, as a simple example of monumental works of which we have seen countless examples in Istanbul. When the work discussed in this study is examined, it is seems that the mosque was shaped by Baroque and Rococo influences, and these styles were used quite a lot, most notably in its mihrab, pulpit and decorations. The essence of the study is to interpret and evaluate this historical work, which was built under these influences and left to us centuries ago, with its architecture and ornaments.