Batı Akdeniz Bölgesi girişimcilik ekosistemi analizi
Entrepreneurship ecosystem analysis Of the West Mediterranean Region Of Türkiye
- Tez No: 958715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ATSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, TR61 Düzey 2 bölgesi olarak tanımlanan Batı Akdeniz Bölgesi'nin (Antalya, Isparta, Burdur) girişimcilik ekosistemini analiz etmektedir. Tezin birinci bölümünde girişimcilik kavramı, ekosistem yaklaşımı ve girişimcilik ekosistemi modelleri literatür taraması kapsamında ele alınmıştır. Bu bağlamda Koltai, Eric Stam ve Daniel Isenberg tarafından geliştirilen kuramsal modeller karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Analiz aşamasında ise bölgesel bağlama en uygun çerçeveyi sunduğu değerlendirilen Isenberg'in Girişimcilik Ekosistemi Modeli esas alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, TR61 Bölgesi bağlamında girişimcilik ekosisteminin mevcut durumu değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, farklı kurumsal ve sektörel temsillere sahip 20 girişimcilik ekosistemi paydaşıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş; görüşmeler dijital ortamda kaydedilip yazıya dökülerek MAXQDA yazılımı ile analiz edilmiştir. İçerik analizi yoluyla elde edilen verilerden temalar ve örüntüler çıkarılmış, bölgedeki girişimcilik ortamının güçlü ve gelişime açık yönleri tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, TR61 Bölgesi'nde girişimcilik ekosisteminin henüz gelişmekte olan bir yapıya sahip olduğunu, ancak potansiyel olarak stratejik sektörler, yükseköğretim kurumları, kamu destekleri ve yerel girişimcilik motivasyonları gibi unsurlarla önemli bir ivme kazanabileceğini ortaya koymaktadır. Katılımcı görüşleri doğrultusunda, bölgede paydaşlar arası iş birliğinin güçlendirilmesi, yatırımcı çekiciliğinin artırılması ve kültürel algıların dönüştürülmesi gibi alanlara odaklanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, Batı Akdeniz Bölgesi özelinde girişimcilik ekosisteminin yapısal ve dinamik yönlerini ortaya koyarak literatüre katkı sunmakta; aynı zamanda politika yapıcılara, yerel yöneticilere ve uygulayıcılara yönelik somut öneriler içermesi bakımından bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the entrepreneurial ecosystem of the West Mediterranean Region, comprising Antalya, Isparta, and Burdur. The first part of the thesis explores the concept of entrepreneurship, the ecosystem approach, and various models of entrepreneurial ecosystems through literature review. Within this framework, the theoretical models developed by Koltai, Eric Stam, and Daniel Isenberg are examined. For the analytical phase, Isenberg's Entrepreneurial Ecosystem Model was selected as the most appropriate framework for the regional context. In the second part of the thesis, the current state of the entrepreneurial ecosystem in the TR61 Region is evaluated. The research involved semi-structured interviews with 20 ecosystem stakeholders representing different institutional and sectoral backgrounds. The interviews were recorded digitally, transcribed, and analyzed using MAXQDA software. Through content analysis, key themes and recurring patterns were identified, allowing for a comprehensive understanding of the ecosystem's strengths and areas for development. The findings reveal that while the entrepreneurial ecosystem in the TR61 Region is still in a developmental phase, it holds significant potential for acceleration through strategic sectors, higher education institutions, public support mechanisms, and local entrepreneurial motivation. Based on participant insights, the study concludes that efforts should focus on enhancing inter-stakeholder collaboration, increasing investor attractiveness, and transforming cultural perceptions toward entrepreneurship. By highlighting both the structural and dynamic aspects of the regional entrepreneurial ecosystem, this study contributes to the academic literature and offers practical recommendations for policymakers, local authorities, and ecosystem practitioners.