Tüketici tercihinde kurumsal imajın rolü: Havayolu işletmeleri üzerine bir araştırma
Corporate image in consumer preference role: A research on airline enterprises
  1. Tez No: 840733
  2. Yazar: ABDULKADİR ŞİNOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz dünyasında oluşan rekabet ortamında kurumsal imajın, tüketici tercihini etkilediği kabul görülmektedir. Yapılan çalışmalarda ve uygulamalarda karşılaşılan örneklerle birlikte kurumsal imajın; tüketici tercihindeki öneminin oldukça mühim olduğu görülmüştür. Literatürde tüketici tercihi ve kurumsal imajın yönetimsel ve akademik alanda tüketicilerin algılarına, davranışlarına etkilerinin çözümlenebilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kurumsal imajın amacı; bir şirketin misyonunu, vizyonunu, amaçlarını, politikalarını, yakın veya uzak çevreye karşı bakış açısını hedeflenen tüketicilere iletmektir. Kurumsal imaj, tüketicilerin zihninde oluşan bir algıdır. Bu çalışmanın amacı; kurumların yapılan bu araştırmada, tercih sebebi olabilmeleri ve sürdürülebilirliklerinin devam etmesi için gittikçe önem arz etmeye başlayan tüketici tercihi kavramını, kurumsal imajın rolü bakımından ele almaktır. Aynı zamanda kurumsal imajın oluşturulmasındaki ögeleri ortaya koyarak havayolu hizmetlerindeki tüketici tercihinde, kurumsal imajın etkisini tüm yönleriyle yansıtabilmektir. Bu araştırmanın evreni ülkemizin bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları ve özel sektördeki en büyük rakibi Pegasus Havayollarından hizmet alan en az bir kere seyahat etmiş yolculardan oluşmaktadır. Örneklem grubu için daha önce havayolu hizmeti almış kişilerden 18 yaş ve üstü, en az bir kere uçuş deneyimi olan 400 yolcuya ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda ulaşılan tüm veriler istatistiksel modellerden faydalanılarak ve analiz edilerek tablolaştırılmış daha sonrasında yorumlanmıştır. Analizi yapılan verilere göre kurumsal imajın tüketici tercihinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, it is accepted that corporate image affects consumer choice. Corporate image, together with the examples encountered in the studies and practices; It has been seen that its importance in consumer preference is quite important. In the literature, studies are carried out to analyze the effects of consumer preference and corporate image on consumers' perceptions and behaviors in managerial and academic fields. The purpose of corporate image; It is to convey a company's mission, vision, goals, policies, and perspective towards the near or distant environment to targeted consumers. Corporate image is a perception formed in the minds of consumers. The purpose of this study; In this research, the aim of this research is to discuss the concept of consumer preference, which is becoming increasingly important for institutions to be preferred and to continue their sustainability, in terms of the role of corporate image. At the same time, it is to reflect the impact of the corporate image in all its aspects on consumer preference in airline services by revealing the elements in the creation of the corporate image. The population of this research consists of passengers who have traveled at least once, receiving service from Turkish Airlines, the flag carrier of our country, and Pegasus Airlines, its biggest rival in the private sector. For the sample group, 400 passengers who were 18 years of age and above and had at least one flight experience were reached, among those who had previously received airline service. All data obtained as a result of the study were tabulated and then interpreted by using statistical models and analysis. According to the analyzed data, it has been determined that corporate image is effective in consumer preference.