Sosyal bilgiler dersinde tematik öğretim: Bir karma yöntem araştırması
Thematic teaching in social studies course: A mixed methods research
- Tez No: 840740
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı Sosyal Bilgilerde tematik öğretim uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi ile öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma 2021/2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Niğde İli Merkez ilçeye bağlı bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 7. Sınıf düzeyinde öğrenim gören 25'i deney grubu, 22'si ise kontrol grubu olmak üzere toplam 47 öğrenci oluşturmaktadır. Karma araştırma yöntemiyle açımlayıcı desende tasarlanan bu araştırmanın nicel bölümü yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Nicel veriler Akademik Başarı Testi ve Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde TAP ve IBM SPSS istatistik paket programları, nitel verilerin analizinde ise içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada kontrol grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencileri ön test ve son test puanları arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerinin Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği'ne yönelik bulguları incelendiğinde öğrencilerin ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Araştırmanın elde edilen nitel bulgularında öğrencilerin tematik öğretim uygulamalarına yönelik tutumlarının olumlu olduğu, dersi beğendiklerini, sevdiklerini ve sıkılmadıklarını ifade ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle tematik öğretim uygulamalarına yönelik farklı öğrenme alanları ve farklı sınıf düzeylerinde deneysel araştırmaların yapılması; okul yönetimi ve tüm ders öğretmenlerinin işbirliği içerisinde hareket etmesi, konu ile ilgili farklı nitel ve nicel desende araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of thematic teaching practices in Social Studies on students' academic achievement and attitudes towards the course and students' views on practice. The research was carried out in a public school in the Merkez district of Niğde Province in the spring term of the 2021/2022 academic year. The study group of the research consists of a total of 47 students, 25 of whom are in the experimental group and 22 of them are in the control group, studying at the 7th-grade level. The quantitative part of this research, which was designed in an exploratory pattern with a mixed research method, was designed in a semi-experimental design. Quantitative data were collected with the Academic Achievement Test and the Social Studies Course Attitude Scale. Qualitative data were collected with a semi-structured interview form. TAP and IBM SPSS statistical package programs were used in the analysis of quantitative data, and content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the quantitative findings obtained as a result of the research, it was concluded that there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the experimental group students in favor of the posttest. In the study, it was observed that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the control group students. It was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control group students. When the findings of the experimental group students on the Social Studies Course Attitude Scale were examined, it was seen that there was a significant difference between the students' pre-test and post-test results. In the qualitative findings of the study, it was concluded that the students' attitudes towards thematic teaching practices were positive, that they liked the lesson, that they liked it, and that they were not bored. Based on these results, conducting experimental research on thematic teaching practices in different learning areas and different grade levels; It is suggested that the school administration and all course teachers should act in cooperation, and that different qualitative and quantitative studies should be conducted on the subject.