Medine medreseleri
The madrasahs of Medina
  1. Tez No: 840747
  2. Yazar: AHMET GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KÖKSAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Medine, İslam dini açısından kutsal şehirlerden birisi olup Hz. Peygamber (SAV) in yaşadığı ve halen kabrinin bulunduğu bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Hz. Muhammed (SAV) Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde bu şehirde bir mescid yapılmasına öncülük etmiş ve bu mescid aynı zamanda ilk medrese olarak da genel kabul görmüştür. Mescid-i Nebevi adıyla yapılan bu mescidde ders verilmek üzere ayrı bir sınıf oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra Hz. Peygamber (SAV) ve ailesinin konaklaması için de ayrı bir bölüm inşa edilmiştir. Bu özellikleri itibariyle medreselerin ilk örneği olarak ifade edilebilmektedir. Osmanlı'nın bölge hakimiyetini ele aldığı 1517 yılından sonra burada var olan medreselerin tamir ve tadilatları Osmanlı'daki vakıflar aracılığıyla yapıldığı gibi yeni medreseler de kurulmuştur. İlk Medrese Kanuni Sultan Süleyman döneminde Veziri azam Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bunun ardından Sokullu Mehmet Paşa'nın yaptırdığı Sadrazam Mehmed Paşa medresesiyle birlikte Hürrem Sultan medresesi de aynı dönem yaptırılan diğer medreselerdendir. Son olarak Osmanlı Padişahlarından Sultan Mehmed Reşad dönemine denk gelen 1913 yılında Medine Külliye-i İslamiyye medresesi yaptırılmış ancak I. Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla birlikte bu medrese tam teşekküllü olarak eğitime sokulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Medina is one of the holiest cities in terms of the religion of Islam. It has the feature of being a city where the Prophet (SAV) lived and where his grave is still located. Hz. When the Prophet Muhammad (SAV) migrated from Mecca to Medina, he pioneered the construction of a mosque in this city, and this mosque was also generally accepted as the first madrasah. In this mosque, which was built with the name of Masjid an-Nabawi, a separate class was created to give lessons. Besides, Hz. A separate section was built for the accommodation of the Prophet (SAV) and his family. With these features, it can be expressed as the first example of madrasahs. After 1517, when the Ottomans took control of the region, repairs and modifications of the existing madrasas were carried out by foundations in the Ottoman Empire, as well as new madrasahs were established. The first Madrasa was built by the Grand Vizier Rüstem Pasha during the reign of Suleiman the Magnificent. After that, together with the Grand Vizier Mehmed Pasha madrasa built by Sokullu Mehmet Pasha, the Hürrem Sultan madrasah is one of the other madrasahs built in the same period. Finally, in 1913, which coincided with the reign of Sultan Mehmed Reşad, one of the Ottoman Sultans, the Medina Kulliye-i Islamiyye madrasah was built, but with the outbreak of the First World War, this madrasa could not be fully equipped for education.