Annelerin ebeveynlerinden algıladıkları çocuk yetiştirme tutumları ile 48-72 aylık çocukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the child-raising attitudes perceived by mothers from their parents and their 48-72 months old children
- Tez No: 840746
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam etmekte olan 48-72 aylık çocuğa sahip annelerin kendi algıladıkları çocuk yetiştirme tutumları ile uyguladıkları anne tutumunu, öğrenim durumları, sosyoekonomik düzeyleri, yaşları gibi demografik değişkenlerin nasıl etkilediğini ve algılanan ile uygulanan çocuk yetiştirme tutumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma çerçevesinde okul öncesi eğitimi alan 48-72 aylık çocuğa sahip 309 anneye ulaşılarak veri toplanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımını içinde barındıran ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık çocuğa sahip annelerin algıladıkları çocuk yetiştirme tutumu, uyguladıkları anne tutumu ve ebeveyn çocuk ilişkisi hakkında bilgi toplamak amacı ile“Demografik Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu”ve“Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği”kullanılmıştır. Süreç içerisinde veriler okulların yetkilileri ve öğretmenler aracılığı ile annelere iletilen Google Forms linki ile online ortamdan toplandığı gibi birebir görüşmeler ve yazılı doküman şeklinde formların iletilmesi aracılığıyla da elde edilmiştir. Sonuçlar ışığında Tokat ili Erbaa ilçesindeki 48-72 aylık arasında okul öncesi eğitim alan çocuğa sahip annelerin kendi algıladıkları çocuk yetiştirme tutumu, uyguladıkları anne tutumu ve çocuklarıyla ilişkilerinin demografik özellikler açısından anne ve çocuğunu etkilediği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how demographic variables such as educational status, socioeconomic levels, and age affect the self-perceived parental attitudes of mothers with 4- 6 year old children attending pre-school education and the maternal attitudes they apply, and to reveal the relationship between perceived and implemented parental attitudes. Within the framework of the study, data was collected by reaching 309 mothers with 4-6 year old children receiving pre-school education. The relational screening method, which includes the quantitative research approach, was used in the study. Within the scope of the research,“Demographic Information Form”,“Abbreviated Perceived Parental Attitudes-Child Form”and“Parent-Child Relationship”were used to collect information about the perceived parental attitude of mothers with 4-6 year old children attending pre-school education, the maternal attitude they apply and the parent-child relationship. scale" was used. During the process, data was collected online via the Google Forms link sent to mothers through school officials and teachers, as well as through one-on-one interviews and the submission of forms in the form of written documents. In light of the results, it can be said that the perceived parental attitude of mothers with children aged 4-6 receiving pre-school education in Erbaa district of Tokat province, the maternal attitude they apply and their relationships with their children affect the mother and her child in terms of demographic characteristics.