Genel ve yerel seçim farkına göre Malatya seçmen davranışları üzerine bir alan araştırması: Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe örnekleri
A field study on Malatya voter behaviour according to the difference between general and local elections: Battalgazi and Yeşilyurt district examples
  1. Tez No: 840774
  2. Yazar: FATMA AKSÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Demokratik yönetimler için seçimler önemlidir. Seçimler ile seçmenler bir siyasi tercihte bulunurlar. Seçmenler yaptıkları siyasi tercihleri ile kendilerini yönetecek kişi veya partileri seçerler. Seçmenler kendilerini yönetecek kişi veya partileri oy kullanarak belirlemektedirler. Seçmenlerin oy kullanmaları siyasal bir davranıştır. Seçmenler sahip oldukları siyasal kültürleri ile hangi siyasal davranışta bulunacaklarına karar veririler. Siyasal kültür, siyasal toplumsallaşma süreci ile öğrenilir. Siyasal toplumsallaşma süreci ise seçmenlerin içinde bulundukları toplumun siyasi olgu ve olaylara karşı tavrını, tutumunu ve davranışını öğrenmesidir. Seçmenler, seçim dönemlerinde oy verme davranışında bulunurlar. Seçimlerde seçmenlerin hangi faktörlerden etkilenerek oy verdikleri hep merak konusu olmuştur. Seçmenleri etkileyen faktörleri beşli bir sınıflandırma ile açıklayabiliriz. Bu faktörler; kişisel faktörler ve sosyoekonomik faktörler, Sosyo-kültürel faktörler, siyasal faktörler, iletişimsel faktörler ve durumsal faktörlerdir. Türkiye'de düzenli aralıklarla yapılan iki tür seçimden söz edilir. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri olarak bilinen genel seçimlerdir. İkincisi il belediye başkanı ve meclis üyeleri, il genel meclisi, muhtarlık seçimi olarak bilinen yerel seçimlerdir. Bu araştırmada Malatya seçmenlerinin genel ve yerel seçim ayrımı yapılarak etkilendikleri faktörler anket veri toplama tekniği ile ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre Malatya seçmenlerini genel seçimlerde sırasıyla; ekonomik gelişmeler, partinin demokrasi ve insan hakları görüşü, siyasi lider, siyasi gelişmeler etkilemektedir. Malatya seçmenlerini yerel seçimlerde ise sırasıyla; ekonomik gelişmeler, adayın tecrübeli olması, adayın eski hizmetleri, adayın kişiliği etkilemektedir. Anahtar Kelimeler; Seçmen, Seçmen Davranışları, Genel Seçim, Yerel Seçim
Özet (Çeviri)
Elections are crucial for democratic governments. Through elections, voters make a political choice. They select the individuals or parties that will govern them based on their political preferences. Voters determine who will govern them by casting their votes. Voting by the electorate is a political behavior. Voters decide on their political behavior based on their political culture. Political culture is learned through the process of political socialization. Political socialization is the process through which voters learn the society's political attitudes, values, and behaviors toward political phenomena and events. Voters engage in voting behavior during election periods. The factors influencing voters in elections have always been a subject of curiosity. We can categorize the factors influencing voters into five main groups: personal and socioeconomic factors, socio-cultural factors, political factors, communicational factors, and situational factors. In Turkey, two types of elections are regularly held: general elections, which include the presidential and parliamentary elections, and local elections, such as municipal mayors, council members, provincial council members, and muhtar (neighborhood head) elections. This research focuses on identifying the factors that affect Malatya's voters in general and local elections through survey data collection techniques. According to the research findings, during general elections, Malatya's voters are primarily influenced by economic developments, the party's stance on democracy and human rights, political leaders, and political events. In local elections, the factors that influence Malatya's voters are economic developments, the candidate's experience, the candidate's past services, and the candidate's personality. Keywords; Voter, Voter Behavior, General Election, Local Election