Yarımca/Körfez kırlangıç yağ fabrikası arıtma tesisi biyolojik arıtma ünitesindeki çökelme problemi üzerine araştırma
  1. Tez No: 84079
  2. Yazar: MELTEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Atık su arıtma teknolojisinin en fazla kullanım alanı bulan tipi aktif çamur yöntemidir. Dünyanın farklı bölgelerinde aktif çamur ünitelerine rastlamak mümkündür. Pek çok avantajının yanında havalı atık su arıtma tesislerinde problemler de yaşanmaktadır. Filamentli kabarma (Filamentous bulking) aktif çamur ünitelerinde gözlenen en önemli problemlerden biridir. Filamentli mikroorganizmaların aşırı üremesi ve gelişmesi normalde oluşması gereken aktif çamur yumaklarının zayıf ve cılız oluşmasına neden olur, sonuçta filamentli kabarma olarak bilinen problem açığa çıkar. Çökelme gücü zayıf olduğundan dolayı atık su arıtma tesislerinde filamentli kabarmanın varlığı istenilmeyen bir durumdur. Filamentli mikroorganizmalar arasında yer alan filamentli sülfür bakterileri, Thiothrix, Beggiatoa ve Tip 021N'in kabarmış çamura neden olduğu 1970-1980 yılları arasında yapılan titiz ve dikkatli çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Bu çalışmada, Kırlangıç Yağ Fabrikası Atık Su Arıtma Tesisi Biyolojik Arıtma Ünitesinde görülen çökelme (kabarmış çamur) problemi mikrobiyoloji açısından incelenmiştir. Hedef alınan fabrikanın havalandırma havuzundan grab numuneler alınmış ve numuneler içinde Eikelboom Tip 021 N, Thiothrix ve Beggiatoa bakterileri aranmıştır. Yapılan mikroskobik çalışmalar ve biyokimyasal testler sonucunda hedef alınan fabrikanın aktif çamurunda Eikelboom Tip 021 N, Thiothrix ve Beggiatoa'ların izolasyonu ve tanımlanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The activated sludge process presents the most widespread technology for wastewater purification. Activated sludge plants can be found in different place of the world. There are problems in aerob wastewater treatment plants in spite of its lots of advantage. One of the major problem that observed in activated sludge plants is filamentous bulking. Excessive growth and development of filamentous bacteria may confer upon the normally flocculent activated sludges poor settling and compaction, resulting in a condition known as filamentous bulking. Its presence undesirable in wastewater treatment plants because of its poor separability. Filamentous sulfur bacteria, including Thiothrix, Beggiatoa sp and named as Type 021 N by Eikelboom has been found that cause bulking sludge at the end of carefully study ings between 1970 - 1980. In this study, bulking activated sludge problem in the wastewater treatment plant of Kırlangıç Oil Factory has been observed microbiologycal. Grab samples of mixed liguor have been taken from aeration basin of the target factory and Type 021 N Beggiatoa and Thiothrix sp. have been looked for in the grab samples. As a result of the examination microscopically and biochemical characterization have been isolated and identified Eikelboom Type 021 N, Thiothrix and Beggiatoa bacteria.