Basit makineler ünitesinde STEM destekli etkinliklerin öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of STEM-supported activities on the students' academic success, attitudes and motivations in the simple machines unit
- Tez No: 840796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin önyargı ile yaklaştığı konulardan biri olan basit makineler ünitesi üzerine yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı basit makineler ünitesinde STEM destekli etkinliklerin öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma uygun örnekleme yoluyla seçilen Ağrı il merkezinde bulunan bir orta okulda 140 ortaokul sekizinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmada ön-test son test uygulamalı yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler Basit Makineler Ünite Başarı testi, Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Fen Ve Teknoloji Tutum Ölçeği ve Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Yapılan araştırmada nicel veriler SPSS paket programı kullanılarak betimsel analiz yöntemi ile analiz edilirken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen bilgilerden kod ve tema oluşturularak içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde STEM destekli etkinliklerin ortaokul 8. sınıf öğrencilerin akademik başarı, fene karşı tutum ve motisvasyonlarını arttırmada daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca görüşme formlarından elde edilen bulgular neticesinde STEM etkinliklerinin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerilerini arttırtığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the simple machines unit, which is one of the subjects that secondary school 8th grade students approach with prejudice. The aim of this study was to examine the effect of STEM-supported activities on students' academic achievement, attitudes and motivations in the simple machines unit. The research was carried out with 140 secondary school eighth grade students in a secondary school located in the city center of Ağrı, which was selected through convenient sampling. In the study, quasi-experimental research method with pre-test and post-test applied was used. Quantitative data in the research were obtained by using the Simple Machines Unit Achievement test, the Science and Technology Attitude Scale for Secondary School Students, and the Motivation Scale for Learning Science. Qualitative data of the study were collected using a semi-structured interview form. In the research, quantitative data were analyzed with the descriptive analysis method using the SPSS package program, while the qualitative data were analyzed by content analysis method by creating codes and themes from the information obtained from semi-structured interview forms. As a result of the findings, it was determined that STEM-supported activities were more effective in increasing the academic achievement, attitudes and motivations of 8th grade students in secondary school. In addition, as a result of the findings obtained from the interview forms, it was observed that STEM activities increased the cognitive, affective and psychomotor skills of the students.