Türk parlamento tarihinde kadın temsili: Samsun örneği
Women's representation in history of Turkish parliament: The case of Samsun
- Tez No: 840810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Demokrasi, günümüzde en çok kullanılan yönetim biçimlerinden biridir. Birçok ülkede demokrasi parlamentolar aracılığıyla sağlanmakta ve temsilciler tarafından halk temsil edilmektedir. Ancak, tarih boyunca parlamentoda temsil açısından cinsler arasında eşitsiz bir durum söz konusudur. Bu açıdan parlamentoda kadın temsili konusunda bir sorun olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın amacı Türk parlamento tarihinde kadın temsilini incelemek, Samsun kadın milletvekillerini ve bu milletvekillerinin yasama faaliyetlerini ele almaktır. Bu çalışmayı diğer çalışmalardan ayıran kısım kadın temsili konusunu Samsun Örneği üzerinden ele almasından kaynaklanmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demokrasi, temsil ve siyasal katılma kavramları ayrı başlıklar altında açıklanmıştır. İkinci bölümde dünya parlamento tarihinde kadın temsili, Türk parlamento tarihinde kadın temsili ve sorunlar ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Samsun örneğinde kadın milletvekilleri ve yasama faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmada incelenen veriler kapsamında Türkiye'de kadınların yetersiz temsil edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın önemi Türkiye'de kadın temsili konusunda var olan durumun belirlenmesini sağlayarak kadınların daha fazla temsil edilmesinin yolunu açmaktır.
Özet (Çeviri)
Democracy is one of the most widely used form of government today. In many countries, democracy is ensured through parliaments and the public are represented by representatives. However, throughout history, there has been unequal situation between gender in terms of represented in parliament. In this respect, it can be said that there is a problem with women's representation in parliament. The purpose of this study is to examine women's representation in the history of the Turkish Parliament, and to tackle the female representatives of Samsun and the legislative activities of these representatives. The difference of this study from other studies is that it deals with the issue of women's representation through the Samsun Example. This study consists of three parts. In the first part, the consepts of democracy, representation and political participation are explained under seperate titles. In the second part, women's representation in world parliamentary history, women's representation in history of the Turkish parliament and problems and solution proposals are included. In the third and final part, female representatives and legislative activities in the case of Samsun are examinated. Within the scope of data examined in the study, it was concluded that women are underrepresented in Türkiye. The importance of this study is to pave the way for more representation of women by determining the current situation regarding women's representation in Türkiye.