Akut ATFL rüptürü olgularında diapozon yardımlı vibrasyon duyusunun proprioseptif ölçüm yönteminin kullanılabilirliği
Usability of using the tuning fork assisted vibration sense for proprioceptive measurement in cases of acute ATFL rupture
  1. Tez No: 840835
  2. Yazar: MUHAMMED CAN ARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BACA, PROF. DR. CEMAL KURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada akut ayak bilek burkulması sonrası ATFL rüptürü gelişen hastaların vibrasyon duyularındaki değişimler incelenerek propriosepstif ölçüm yöntemi olarak kullanılabilirliği ve tanıdaki yerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz acil ortopedi polikliniğine Ocak-Eylül 2023 tarihleri arasında başvurmuş nörolojik hastalık ve diyabet tanısı olmayan 65 yaş altı hasta grupları çalışmaya dahil edilmiştir. Ayak bilek AP, mortis ve stres grafileri çekilerek osseöz patolojiler ekarte edilerek iki farklı deneyimli ortopedi uzmanı tarafından ultrasonografi ile rüptür tanısı konuldu. Ardından her iki ayak bilek ATFL traselerine 128 Hz diapozon uygulanarak vibrasyon ölçümleri yapıldı. Sağlıklı popülasyon ve rüptür olmaksızın akut burkulma sonrası ayak bilek lateralinde ödem olan hasta grubu ile veriler karşılaştırıldı. Çalışma prospektif olarak planlandı. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen 81 olgunun 48'i erkek, 33'ü kadındı. Yaş ortalaması 29,19 idi. ATFL rüptürlü 27 olgunun 9'unda ek CFL, 5' inde ek PTFL yaralanması (Grade 2-3) mevcuttu. ATFL rüptürlü hastaların yaralanan tarafta diapozon yardımlı vibrasyon süresi ortalama 5,72 iken sağlam tarafta 7,87 idi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0,001). Bu olguların 12.hafta vibrasyon sürelerinin ortalaması 7,65 olarak saptanmış olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Travma anındaki diapozon süre farkı ile başlangıç VAS skor farkları arasında negatif yönlü (VAS skoru arttıkça vibrasyon süre farkı azalan) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,028). Kronik instabilite oranı %25,9'du (n:7). Sonuç: Akut ATFL rüptürü sonrası bozulan propriosepsiyonun olguların vibrasyon duyusunu da bozduğunu ve hasarlanan tendonda vibrasyon süresinin düştüğü görülmektedir. Düzelen propriosepsiyon ile vibrasyon duyusunun düzeldiği yapılan vibrasyon ölçümleriyle gösterilmiştir. Diapozon yardımlı vibrasyon ölçüm tekniğinin proprioseptif ölçüm yöntemi olarak kullanılabileceğini ve tanı için yardımcı yöntem olarak kullanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate changes in vibration sensations in patients who develop ATFL rupture following acute ankle sprain, examining the usability of proprioceptive measurement methods and exploring their place in diagnosis. Materials and Methods: Between January and September 2023, patients under the age of 65 without a diagnosis of neurological disease or diabetes who presented to our emergency orthopedic outpatient clinic, were included in the study. Foot and ankle anteroposterior, mortise, and stress radiographs were taken, and osseous pathologies were ruled out. Rupture diagnosis was then determined by ultrasound examination conducted by two different experienced orthopedic specialists. Subsequently, vibration measurements were performed on both ankle ATFL traces using a 128 Hz tuning fork. Data were compared with a healthy population and a group of patients with ankle lateral edema following acute sprain without rupture. The study was prospectively planned. Results: Included in this study were 81 participants, with 48 males and 33 females. The mean age was 29,19. Among the 27 patients with ATFL rupture, additional CFL injuries were present in 9 cases and additional PTFL injuries (Grade 2-3 ) were present in 5 cases. The mean duration of tuning fork-assisted vibration on the injured side for patients with ATFL rupture was 5,72 second while on the healthy side it was 7,87 second. This difference was statistically significant (p=0.001). The average vibration duration for these cases at the 12th week was found to be 7,65 second which was statistically significant (p=0.001). A statistically significant negative correlation was found between the tuning fork duration difference at the time of trauma and the initial VAS score difference (as the VAS score increased, the vibration duration difference decreased) (p=0.028). The rate of chronic instability was 25.9% (n:7) Conclusion: After an acute ATFL rupture, the impaired proprioception also affects the vibration sense of the individuals, resulting in decreased vibration duration in the damaged tendon. Improved proprioception was demonstrated through vibration measurements, indicating the restoration of vibration sense. The tuning fork -assisted vibration measurement technique appears to be usable as a proprioceptive measurement method and can be employed as an adjunct method for diagnosis