Oksimler'in renkli sıvı kristal özelliği gösteren metal komplekslerinin sentezi
- Tez No: 84085
- Danışmanlar: PROF.DR. VEFA AHSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Geçiş metalleri ile oluşturdukları komplekslerin ilginç yapıları ve özellikleri nedeniyle, oksimler (özellikle vic-dioksimler) son yıllarda büyük önem kazanmışlardır. Oksimler genel olarak fotoğrafçılıkta, tıp alanında, tarım alanında ve tekstil sanayiinde kullanılmaktadırlar. Vic-dioksim komplekslerinin çözünürlüğünün az olması bu bileşiklerin gerek yapı ve gerekse reaksiyonlarının incelenmesini güçleştirmektedir. Vic-dioksim ligandının çözünürlüğünü arttırmak ve sıvı kristal özelliği kazandırmak için ligandın temel yapısına çeşitli gruplar eklenmektedir. Organik bileşiklere sıvı kristal özellik kazandırmak için temel molekül yapısına, molekül polarlığına etki eden ester, oksieter ve nitril grupları gibi uzun alkil zincirleri de katılabilmektedir. Bu çalışmada, dioksim ligandının uygun türevleri ve kompleksleri sentezlendi. Bu yeni bileşiklerin yapıları İH ve ^C NMR, İR, UV-Yis, kütle spektrumlarından ve elementel analiz sonuçlarından elde edilen bilgilerle aydınlatıldı. Ayrıca, bileşiklerin sıvı kristal özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), X- ışınlan difraktometre ve polarize mikroskop ile de incelendi.
Özet (Çeviri)
Due to the formation of interesting structures with transition metal ions, the oximes (especially v/odioximes) have gained importance in the recent years. Generally, the oximes are used in photography, medical, agriculture field and in textile industries. The low solubility of the v/odioximes complexes has hindered the study of their structures and their reactions. In order to increase the solubility of v/odioximes and let them gain liquid crystalline properties various groups have been added to the ligand's basic structure. In order to gain the liquid crystalline properties polarity enhancing groups such as esters, oksiether, nitriles and long alkyl chains can be added to the basic molecular structure. In this study, dioxime ligand's derivatives and their complexes were described. The new compounds have been characterized by 'H ve '->C NMR, IR, UV-Vis, mass spectrum and elemental analyses. In addition, liquid crystal properties of the compounds was studied by differential scanning calorimetry (DSC), polarize microscopy and X-ray powder diffraction.