Belediyelerin yönetsel, yapısal sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 84084
  2. Yazar: İDRİS GÜLLÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
IV OZET Bu çalışma, bütün dünyada yaşanan ve yaşanmakta olan hızlı değişim, bir yandan küreselleşme eğilimi yaşanırken diğer yandan yerelleşme eğilimlerinin ortaya çıkardığı yeniden yapılanma ihtiyacına paralel olarak hazırlanmıştır. Türkiye'de yaşayan kentleşme süreci içerinde bir yandan kentlerin ölçeği, diğer yandan kentlerin ihtiyaçlarında değişiklikler meydana gelmiştir. Günümüzdeki yeni anlayışa göre“ yönetim mevcut sistemleri olduğu gibi çalıştırmak değil, onları devamlı geliştirerek, çalışanların katılımını sağlamak ve yetki kargaşasını asgariye indirmektir”. Türkiye'de yerel yönetimlerin geçmişi pek eskilere gitmemektedir. 1854'ten sonra ortaya çıkan yerel yönetim anlayışı, Cumhuriyet döneminde hukuki nitelik kazandırılmıştır.Bugüne geldiğimizde mevcut yerel yönetim sistemimiz çağdaş toplumun isteklerini karşılayabilecek demokratik, katılımcı saydam, etkin, verimli yönetim yapısına sahip değildir. Bu çalışma sonucunda, Merkezi kuruluşlar ile merkezi hükümet teşkilatının taşra birimleri ve mahalli idareler arasında görev dağıtımı, mahalli idarelerin yetkileri, kaynakları, teşkilatlanması yeniden ele alınmıştır. Bu konuları içeren yeni bir“ Yerel Yönetim Modeli ”sunulmuştur. Belediye, halkla ilişkilere büyük bir önem verilmiştir. Yerel Yönetim birimlerinden belediyelerin kuruluş aşamasından itibaren çalışma şartları ve merkezi idareyle ilişkilerini düzenleme ve gelir kaynaklarını kendisi belirleyebilirle yetkisi gibi konularda yeni bir yönetim anlayışı sunulmuştur. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY This project prepored in the light of rapid changes in the world with special reference to globalisation and localisation. The rapid urbanisation in Turkey has affected the sizes of cities and their neads. Nowadays administ rators need to improve the current systems, provide necessary platforms for employees to take part in decision making and clarify the boundries of responsibilit and accountability. The history oflocal administration is not very old in Turkey.The idea of local administration was born in 1854 but, its legal frame work was prepared during the Republican era.Today current local administration is not demokratic enough to fulfill the needs of modern society. This study deals with the distrubition of responsibilities between central and local gowerments. A new“ local administration model ”is presented.The relation of local gowerments with publich is redesigned. Local councils as part of local administration is examined from their establishment Working condition, relations with central gowerment and self finansing issues are reconsidered and a new adminsitration style is presented.