Lokal ileri evre rektal adenokarsinomda MR görüntüleme parametrelerinin metastatik hastalık ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of MR imaging parameters in relation to metastatic disease in locally advanced rectal adenocarcinoma
  1. Tez No: 840870
  2. Yazar: SİNAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KARASU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç Rektum kanseri tüm dünyada önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Tanısında fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri büyük önem taşımaktadır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) rektumdaki tümörün tanısında ve lokal evrelemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Metastatik hastalık ise ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT), pozitron emisyon tomografi (PET-BT) ve MRG gibi yöntemler ile değerlendirilmektedir. Çalışmamızda rektum kanserli olgularda gelişen metastatik hastalığın, tümörün MR görüntüleme parametreleri ile ilişkili olup olmadığının araştırılması ve bu parametrelerin metastatik hastalığı öngörmede kullanılıp kullanılamayacağının saptanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem 2015-2022 yılları arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji ABD'da rektum adenokarsinomu tanısı ile MR görüntüleme yapılmış olgular saptandı. Bu olgulardan en az 6 aylık süreçte çeşitli görüntüleme yöntemleri ile takip edilen olgular çalışmaya dahil edildi. Olguların yaşı, cinsiyeti, tümörlerin lokalizasyonu, boyutu, anal kanal invazyonu, mezorektal yağ doku ve mezorektal fasya (MRF) invazyonu, ekstramural venöz invazyon (EMVİ), ADC değeri, çevresel ve uzak lenf nodu metastazı varlığı, eş zamanlı (senkron) ve/veya takip sürecinde yeni ortaya çıkan (metakron) metastatik lezyon varlığı değerlendirildi. Tümörün lokal MRG parametreleri, senkron, metakron ve total metastatik hastalık varlığı ile istatistiksel yöntemler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Rectal cancer is an important cause of mortality and morbidity worldwide. Physical examination and imaging methods are of great importance in its diagnosis. Magnetic resonance imaging (MRI) plays an important role in the diagnosis and local staging of rectal tumors. Metastatic disease is evaluated by ultrasonography, computed tomography (CT), positron emission tomography (PET-BT) and MRI. The aim of this study was to investigate whether metastatic disease in patients with rectal cancer is associated with MR imaging parameters of the tumor and to determine whether these parameters can be used to predict metastatic disease. Materials and Methods Patients who underwent MR imaging with the diagnosis of adenocarcinoma of the rectum between 2015 and 2022 at İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, Department of Radiology were identified. Among these cases, those who were followed up with various imaging modalities for at least 6 months were included in the study. Age, gender, tumor localization, size, anal canal invasion, mesorectal fatty tissue and mesorectal fascia (MRF) invasion, extramural venous invasion (EMVI), ADC value, presence of peripheral and distant lymph node metastasis, presence of concurrent (synchronous) and/or newly emerging (metachronous) metastatic lesions during follow-up were evaluated. Local MRI parameters of the tumor were compared with the presence of synchronous, metachronous and total metastatic disease using statistical methods.