Fosfonitrillerin ve fosfonitril komplekslerinin deneysel ve kuantum kimyasal incelenmesi
- Tez No: 84088
- Danışmanlar: PROF. DR. ANATOLY DİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Fosfazenler ve koordinasyon bileşikleri ile vanadyum oksotriklorür için yapılan kuantum kimyasal hesaplamalarına göre fosfazenlerdeki azot atomunun donör akseptör etkileşimlerinde önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Fosfazenlerdeki azot atomu, metalin fosfazene bağlanması için en etkili atomdur. Vanadyumun, azot atomuna yaklaşımı V-Nl bağının wiebergs indeksinin büyümesine ve aynı zamanda fosfazen iskeletindeki vanadyum atomuna yakın olan N1-P2 ve N1-P6 bağının daha zayıf olmasına, P2-N3 ve P6-N5 bağının daha kuvvetli olmasına sebep olur. P3N3(NH2)6, PsNsHö'nın'da kuantum kimyasal hesaplamalarında elektronik yapılarının bazı karakteristik özelliklerinin mukayesesinde P-N bağ mertebesinin P3N3Cİ6'den sırasıyla P3N3(NH2)6ve P3N3H
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the phosphazenes and coordination compounds with vanadium oxo trichloride quantum chemical calculations have been done. It has been shown that the nitrogen atom in phosphazenes played an essential role for donor acceptor interactions. Nitrogen atom is the most preferable point for binding the atom of the metal. It has been seen that the vanadium approximation to the atom of nitrogen causes the wiebergs index growth on the V-Nl bond, and at the same time the bonds N1-P2 and N1-P6 in the phosphazene skeleton become weaker while the bonds P2- N3 and P6-N5 become stronger. Quantum Chemical Calculations of N3P3(NH2)6, N3P3H6.has been also carried out. Comparision some of the basic characteristic of the electronic structures have been discussed. P-N wiebergs indexe decreases passing from P3N3Cİ6 to N3P3(NH2)6, N3P3H