Personel seçimi süreci ve bir uygulama
- Tez No: 84089
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
OZET İnsan Kaynakları yönetimi konularından yalnızca biri olan personel seçimi, diğer konular için hayati bir önemi ifade etmektedir. Konusu insan olan faliyetler bütünü insan kaynakları yönetimi çalışmalarından, istenen sonuçlan alabilmek için organizasyonun içine dahil edilecek personelin, organizasyonun amacını gerçekleştirmede ihtiyaç duyulan niteliklere sahip olması gereklidir. Bu kişinin oryantasyon programından başlayarak organizasyon içindeki diğer tüm programlara katılarak bilgi ve deneyim elde etmesi firmanın bu kişiler için para, zaman ve emek harcanması anlamına gelir. Bu kadar özenle üzerinde durulan çalışanın, işetmenin amaçlarına varılamadan ve bu amaçlara ulaşmak için ihtiyaç duyulan niteliklerinden tam yararlanılmadan işten ayrılması, firmalara için pahalıya malolur. Bu riski azaltılması ve çalışanların organizasyon içinde uzun süre kalmaları için en başta personel seçimi yapılırken dikkatli davranmak gerekir. Organizasyonların amaçlarına ulaşmasını insanlar sağlar, dolayısı ile değeri büyüktür. Ancak doğru seçilmeyen personel firmaya para, zaman ve emek kayıbı yanında diğer çalışanların motivastonun etkilemesi ve organizasyonun rakipleri karşısında rekabet gücünü yitirmesi amlamına gelebilir. Günümüzün yoğun rekabet ortamında firmaların bu rekebete dayanarak ayakta kalabilmeleri çalışanlarının çabalarına bağlı iken firmalarda gerek personel seçerken gerekse mevcut çalışanlarının, amaçları ile şirket amaçlarının parelelik göstermesine özen göstermeli ve bu çerçevede personeli bünyelerinde barındırmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human resources management is consisted from several items but recruitment process has a specific crucial role among the others. In order to obtain the goals of the human resources management policy, the candidate should have the appropriate qualifications. After recruitment company spends considerable amount of money, time and effort to train the employee through different methods. It would be quite costly if the trained employee resigns before the company utilizes him (her). So, putting the some extra effort on the recruitment process would always be less costly. Since employee is the basic factor for an organization to reach its goals, necessary importance should be given to the recruitment process. Unproper recruitment not only could cause the company to lose money, time and effort but also could decrease the motivation within the organization and cause the company to lose its market share, as a result. An organization's success is usually related to its work force. Thus, an organization competing with the others should show the utmost care to the recruitment process and select the most appropriate employee to br succesfull.