Açık kalp cerrahisi olacak hastalarda preoperatif anemi sıklığı ve mortalite ile ilişkisi
Preoperative anemia frequency and its relationship withmortality in patients undergoing open heart
- Tez No: 840884
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA TÜRKAN KUDSİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: DSÖ'ye göre hemoglobin düzeylerinin kadınlarda 12 gr/dl ve erkeklerde 13 gr/dl'nin altında olması anemi olarak tanımlanmıştır. Anemi cerrahi popülasyonda çeşitli nedenlere bağlı olarak daha yaygın görülmektedir. Anemi ve kan transfüzyonu artmış mortalite ile ilişkili olduğundan hasta kan yönetimini optimize edip anemiyi tedavi etmek hasta sonuçlarını iyileştirebilir. Bu amaçla çalışmamızda açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif anemi varlığının postoperatif morbidite ve mortaliteye etkisini tespit etmeyi amaçladık. YÖNTEM: Bu prospektif gözlemsel çalışma SBU Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmıştır. Çalışmamıza elektif erişkin açık kalp cerrahisi planlanan 200 hasta dahil edilmiştir. Operasyon hazırlığı için anestezi polikliniğine başvuruları sırasında hastaların sözlü ve yazılı onamları alındı ve preoperatif dönemde anemisi olan ve olmayanlar diye iki gruba ayrıldı. Bu iki grup postoperatif sepsis sıklığı, akut renal hasar (ARH), serebrovaskuler olay (SVO) ve hastane içi mortalite sıklığı açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 200 hastanın %50'si preoperetif dönemde anemik, %50'si ise anemik değildi. Bu hastaların %66,50'si erkek, %33,50'si kadındı. Anemisi olan grubun MV'de kalış süreleri ortalama 28,42 saat iken, anemisi olmayan hasta grubunun ortalama 15,97 saat olarak bulundu. İki grup karşılaştırıldığında MV'de kalış süreleri anemisi olan hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksekti. YBÜ yatış süresi anemisi olan hasta grubunda ortalama 53,78 saat iken, diğer grupta ortalama 35,41 saat olarak bulundu ve aralarında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Hastane yatış süresi anemisi olan hasta grubunda ortalama 10,22 gün iken, diğer grupta ortalama 8,30 gün olarak bulundu ve aralarında ilişki bulunmadı. Postoperatif dönemde anemisi olan hasta grubunda sepsis %11, ARH %22, SVO %4 oranında gözlenirken, anemisi olmayan hasta grubunda sepsis %4, ARH %15, SVO %2 oranında gözlendi. İki grup arasında sepsis, ARH ve SVO sıklığı açısından anlamlı bir ilişki gözlenmedi. ix SONUÇ: Preoperatif dönemde anemisi olan hasta grubunun postoperatif dönemde MV'de kalış süreleri daha uzun olsa da yoğunbakımda ve hastanede kalış sürelerinin anemisi olmayan hasta grubuna göre farklı olmadığı gösterildi. Çalışmamızda postoperatif dönemde gözlenen sepsis, AKI, SVO'nun preoperatif anemiyle ilişkili olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: According to the World Health Organization (WHO), hemoglobin levels below 12 g/dL in females and below 13 g/dL in males are defined as anemia. Anemia is more commonly observed in surgical populations due to various reasons. Since anemia and blood transfusion are associated with increased mortality, optimizing patient blood management and treating anemia may improve patient outcomes. In this study, we aimed to determine the effect of preoperative anemia on postoperative morbidity and mortality in patients undergoing open heart surgery. METHOD: This prospective observational study was conducted at the SBU Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital. We included 200 patients scheduled for elective adult open heart surgery. Verbal and written informed consent was obtained from the patients during their admission to the anesthesia outpatient clinic for operative preparation and they were divided into two groups based on the presence or absence of preoperative anemia. These two groups were compared in terms of the frequency of postoperative sepsis, acute kidney injury (AKI), cerebrovascular diseases (CVD), and in-hospital mortality. RESULTS: Of the 200 patients included in the study, 50% were anemic in the preoperative period, while 50% were not anemic. Among these patients, 66.50% were male and 33.50% were female.The mean duration of mechanical ventilator (MV) support was 28.42 hours in the group with anemia, whereas it was 15.97 hours for the non-anemic group. When the two groups were compared, the duration of MV support was significantly higher in the patient group with anemia. The duration of stay in the Intensive Care Unite (ICU) was 53.78 hours in the patient group with anemia, while it was 35.41 hours in the other group, and there was no significant correlation between them. The mean duration of hospitalization was 10.22 days in the group with anemia, while it was 8.30 days in the other group, and there was no significant correlation between them. In the postoperative period, sepsis was observed in 11%, AKI in 22%, and CVD in 4% in the patient group with anemia, while sepsis was observed in 4%, AKI in 15%, and CVD in 2% in in the non-anemic group, There was no significant xi correlation observed between the two groups in terms of the frequency of sepsis, AKI, and CVD. CONCLUSION: Although the duration of MV support in the postoperative period was longer in the patient group with anemia in the preoperative period, it was shown that the length of stay in the ICU and hospital was not different compared to the nonanemic patient group. In our study, it was found that postoperative sepsis, AKI, and CVD were not associated with preoperative anemia.