Açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif erken dönemde aşırı kanamaya yol açan sebepler
Causes of excessive bleeding in patients undergone open heart surgery during early postoperative period
  1. Tez No: 730193
  2. Yazar: İSMAHAN GÜL ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Açık Kalp Cerrahisi Geçiren Hastalarda Postoperatif Erken Dönemde Aşırı Kanamaya Yol Açan Sebepler Giriş: Açık kalp cerrahisi sonrası hastaların yaklaşık %10 'unda aşırı kanama görülmektedir. Yeniden cerrahi gerektiren kanama oranı ise %4-6 arasındadır. Bu da cerrahi sonrası mortalite ve morbiditeyi artırmaktadır. Çalışmanın amacı, açık kalp cerrahisi sonrası erken dönemde aşırı kanama görülme sıklığı ve aşırı kanamaya yol açan nedenleri araştırmaktır. Yöntem: Ocak 2019- Ocak 2021 tarihleri arasında elektif şartlarda açık kalp cerrahisi geçiren vakaların dosya bilgileri retrospektif tarandı. Cerrahi sonrası ilk 1.,2.,3 ve 24 saat toplam kanama miktarlarına göre (ilk 3 saatte ( 1. Saat 500 ml, 2. Saat 400 ml, 3. Saat 300 ml) veya ilk 24 saatte (1500 ml)) aşırı kanama tanımlandı. Aşırı kanama görülen olgular; Grup Kanama Var (KV), görülmeyenler ise Grup Kanama yok (KY) gruplarına ayrıldı. Demografik veriler, intraoperatif EKD, KK süreleri, intraoperatif girişimler ve YB da verilen kan ve kan ürünleri replasmanı miktarları kaydedildi. İstatistiksel değerlendirme için, gruplar arasında Student's t, Mann Witney U, Pearson Ki-Kare Testleri ve korelasyon testi yapıldı. , Bulgular: Kanama görülme sıklığı %9,7 idi. Kanama görülen grupta (Grup KV), KOAH varlığı anlamlı olarak daha yüksekti (p=0.006). Grup KV' da preoperatif antiagregan ve diüretik kullanımı Grup KY'a göre anlamlı olarak daha fazla idi (sırasıyla p=0.00 ve p=0.02). İntraoperatif kan ve kan ürünleri kullanımı açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Postoperatif kan ve kan ürünleri gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Causes of Excessive Bleeding in Patients Undergone Open Heart Surgery During Early Postoperative Period Objectives: The rate of excessive bleeding during open-heart surgery is 10 %. The rate of re-exploration is about 4-6 %. Therefore, it makes the mortality and morbidity increase after surgery The aim of our study is to identify the causes and incidence of excessive bleeding during the early postoperative phases of open-heart surgery. Methods: It reviewed the hospital database to identify patients who underwent elective open-heart surgery between Jan.2019 and Jan.2021. It was defined as excessive bleeding involved measuring the amount of hemorrhage during the 1st, 2nd, 3rd, and 24th hours. We divided the cases into two groups, Group Bleeding; Group B; if excessive bleeding was present, and Group Control; Group C; if it was not. Data on demographics, clamping and pumping times in the operating room, intraoperative interventions, and clinical data such as the need for blood and blood products replacement in the ICU were recorded in the case files. Statistically, measurements were performed Student's t, Mann Witney U, Pearson Chi-Square Tests and Correlations tests. Results: The incidence of bleeding was 9.7%. The rate of re-exploration was 33%. The presence of chronic lung disease was significantly higher in the bleeding group (Group B) (p=0.006). Preoperative use of antiaggregants and diuretics was significantly higher in Group B than in Group C (p=0.00 and p=0.02, respectively). There was no significant difference between the groups in terms of bleeding and coagulation laboratory values and use of intraoperative blood and blood products.