Web 2.0 araçlarıyla desteklenen cebir öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, tutum ve sınav kaygısına etkisi
The effect of algebra teaching supported by web 2.0 tools on 7th grade students' academic success, attitude and test anxiety
  1. Tez No: 840904
  2. Yazar: BERKE PEKTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmada 7. sınıf matematik dersi öğretim programı cebir öğrenme alanında Web 2.0 araçlarıyla (Plickers, Kahoot, Socrative ve Quizizz) desteklenen uygulamaların öğrencilerin başarılarına, cebir öğrenme alanı tutumlarına ve matematik sınav kaygılarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 49 (23'ü deney ve 26'sı kontrol grubunda) yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak için Cebir Başarı Testi, Cebir Öğrenme Alanı Tutum Ölçeği ve Matematik Sınav Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubunda öğretim Web 2.0 araçları ile desteklenmiş olup, uygulama 36 ders saati boyunca yürütülmüştür. Ölçeklerin ve başarı testinin güvenirlik çalışmaları ile araştırma sorularının test edilmesinde SPSS 22.0 programından yararlanılmış olup anlamlılık düzeyi (p) 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonucunda Web 2.0 araçlarıyla desteklenen uygulamanın; öğrencilerin akademik başarıları ve matematik sınav kaygılarını olumlu yönde etkilediği, ancak cebir öğrenme alanı tutumları üzerinde etkili olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of applications supported by Web 2.0 tools (Plickers, Kahoot, Socrative and Quizizz) in the field of algebra learning in the 7th grade mathematics curriculum on students' achievements, algebra learning field attitudes and mathematics exam anxiety. A pretest-posttest matched control group quasiexperimental design was used in the research. The sample of the research consists of 49 7th grade students (23 in the experimental group and 26 in the control group) studying at a public secondary school. Algebra Achievement Test, Algebra Learning Field Attitude Scale and Mathematics Test Anxiety Scale were used to collect data. In the experimental group, lessons were conducted with Web 2.0 tools and the application was carried out for 36 lesson hours. SPSS 22.0 program was used in the reliability studies of the scales and achievement test and in testing the research questions, and the significance level (p) was taken as 0.05. As a result of the research, the application supported by Web 2.0 tools; It was revealed that it positively affected students' academic success and mathematics test anxiety, but did not have an effect on their attitudes towards algebra learning.