Abdominal histerektomi sonrası akupresür uygulamasının gastrointestinal fonksiyonlar ve ağrıya etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of acupressure applying on gastrointestinal functions and pain after abdominal hysterectomy: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 840933
  2. Yazar: MERVE YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ YILDIRIM VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma abdominal histerektomi sonrası akupresür uygulamasının gastrointestinal fonksiyonlar ve ağrıya etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinde Eylül 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma 19 deney 20 kontrol grubu olmak üzere 39 kadın ile tamamlanmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Sayısal Ağrı Şiddeti Ölçeği, Rhodes Bulantı Kusma ve Öğürme İndeksi ve Günlük İzlem Formu ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Abdominal histerektomi deney grubuna iki gün boyunca SP6, ST36, PC6, HT7 ve LI4 noktalarına akupresür uygulanmış olup, kontrol grubuna standart bakım verilmiştir. Seçilen 5 noktaya her noktanın diğer ekstremite üzerindeki eşine de uygulama yapılmış olup, her noktaya 1,5'er dakikalık toplamda 15 dakikalık akupresür seansları uygulanmıştır. Noktalara uygulanan basınç şiddeti hastaların ağrı eşiğine göre belirlenmiştir. Katılımcıların yaşları 38 ile 76 yaş arasında olup, ortalama 51,54±8,24 yaş olarak belirlenmiştir. Uygulama öncesi bulantı, kusma ve öğürme deneyimi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Akupresür uygulanan grupta bulantı, kusma ve öğürme deneyimleri puanının kontrol grubuna göre daha düşük olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experiment to evaluate the effect of acupressure application on gastrointestinal functions and pain after abdominal hysterectomy. The data of the research were collected at a foundation university hospital in Istanbul between September 2021 and June 2023. The study was completed with 39 women, 19 in the experimental group and 20 in the control group. Data were collected by the researcher using the Introductory Information Form, Numerical Pain Intensity Scale, Rhodes Nausea, Vomiting and Retching Index and Daily Monitoring Form. Acupressure was applied to SP6, ST36, PC6, HT7 and LI4 points for two days in the abdominal hysterectomy experimental group, and standard care was given to the control group. The application was applied to the 5 selected points and the counterpart of each point on the other extremity, and acupressure sessions of 1.5 minutes were applied to each point, for a total of 15 minutes. The intensity of pressure applied to the points was determined according to the pain threshold of the patients. The ages of the participants were between 38 and 76 years old, and the average age was determined as 51.54±8.24 years. No statistically significant difference was found between the nausea, vomiting and retching experience scores before the application (p>0.05). It was determined that the score of nausea, vomiting and retching experiences in the acupressure applied group was lower than the control group (p=0.001; p0.05).