Total abdominal histerektomi sonrası kadınlarda sosyal desteğin beden imajı ve derlenme kalitesi üzerine etkisi
The effect of social support on body image and recovery quali̇ty i̇n women after total abdomi̇nal hysterectomy
- Tez No: 1016204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu kesitsel ve tanımlayıcı çalışma, total abdominal histerektomi (TAH) ameliyatı olan kadınlarda algılanan sosyal desteğin beden imajı ve derlenme kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Tokat il merkezinde bulunan bir üniversitesi hastanesi kadın hastalıkları servisinde yatan 92 kadın hasta oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), İyileşme Kalitesi-15 Ölçeği (QoR-15) ve Beden İmajı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verileri değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Pearson, Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testlerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel analizler için p<0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 52,29 ± 8,50 olup çoğunluğu evli, ilkokul mezunu ve orta gelir düzeyine sahiptir. Algılanan sosyal destek puanı orta-yüksek düzeyde (67,60 ± 15,09) bulunmuştur. Beden imajı değerlendirmesinde olumsuz beden algısı ve değerlendirme duyarlılığı alt boyutlarına ilişkin puanların, olumlu algılama ve bedeni değiştirme alt boyutlarına kıyasla belirgin biçimde daha yüksek olduğu görülmüş; bu durum TAH geçiren kadınlarda olumsuz beden algısının ön plana çıktığını göstermektedir. Beden imajı alt boyutları arasında güçlü pozitif ilişkiler belirlenmiş, derlenme kalitesi alt boyutları arasında da anlamlı pozitif bir ilişki saptanmıştır. Bu doğrultuda, TAH geçiren kadınlara yönelik multidisipliner ve bütüncül bakım yaklaşımının benimsenmesi; beden imajı, ağrı yönetimi ve psikososyal destek alanlarını kapsayan bireyselleştirilmiş girişimlerin klinik uygulamaya yansıtılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and descriptive study was conducted to examine the effects of perceived social support on body image and quality of recovery in women who underwent total abdominal hysterectomy (TAH). The study sample consisted of 92 female inpatients in the gynecology ward of a university hospital located in the city center of Tokat. Data were collected using a Personal Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), the Quality of Recovery-15 Scale (QoR-15), and the Body Image Scale. In addition to descriptive statistics, Pearson correlation, Kruskal-Wallis H, and Mann-Whitney U tests were used for data analysis. A significance level of p<0.05 was adopted for all statistical analyses. The mean age of the participants was 52.29 ± 8.50 years; the majority were married, primary school graduates, and had a middle income level. The perceived social support score was found to be at a moderate-to-high level (67.60 ± 15.09). In the body image assessment, scores related to the negative body perception and evaluation sensitivity subscales were found to be markedly higher compared to the positive perception and body alteration subscales, indicating that negative body image is predominant among women who have undergone TAH. Strong positive correlations were identified among the body image subscales, and a significant positive relationship was also found among the quality of recovery subscales. In this regard, it is recommended that a multidisciplinary and holistic care approach be adopted for women who have undergone TAH, and that individualized interventions encompassing body image, pain management, and psychosocial support be reflected in clinical practice.