Amatör futbolcularda karakterin psikolojik kırılganlığa etkisi
The effect of character on psychological vulnerability in amateur football players
  1. Tez No: 840940
  2. Yazar: SENA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızın amacı, amatör futbolcularda karakterin psikolojik kırılganlık düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın evreni 2021-2022 futbol döneminde aktif olarak amatör futbol hayatına devam eden amatör futbolculardan oluşmaktadır. Çalışmamızda 11 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, 6 maddelik psikolojik kırılganlık ölçeği, 27 maddelik Sporda karakter ölçeği uygulandı. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS v23 istatistik paket programı kullanıldı. İkili grupların analizinde T testi (bağımsız gruplarda), ikiden fazla grupların analizinde ise ANOVA (tek yönlü varyans analizi) testi uygulandı. Farklılıkları belirlemek için ise Tukey testi kullanıldı. Ölçekler arasındaki ilişkinin varlığı ile yönü ve şiddetini belirlemek için pearson korelasyon analizleri kullanıldı. Çalışmamıza katılan futbolcularda oynadıkları mevkiye göre sporda karakter alt boyutlarında ve psikolojik kırılganlık düzeylerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Gelir durumuna göre sporda karakter alt boyutlarında, dürüstlük ve toplam karakter puanlarında anlamlı farklılık görülürken, diğer alt boyutlarda ve psikolojik kırılganlık düzeyinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Yetiştiği yere göre sporda karakter alt boyutlarında merhamet, adalet ve toplam karakter puanında anlamlı farklılıklar hesaplanırken, diğer alt boyutlarda ve psikolojik kırılganlık düzeylerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Çalışmamıza katılan amatör futbolcularda dominant ayağa göre sporda karakter alt boyutları ve psikolojik kırılganlık düzeylerinde anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Sonuç olarak, amatör futbolcularda oynanan mevkiinin, dominant ayağın, bağıl yaşın, totemin ve kalınan yerin psikolojik kırılganlık ve sporda karakter alt boyutlarına etkisi bulunmazken, yetiştiği yerin, gelir durumunun sporda karakter alt boyutlarına etkisi bulundu. Amatör futbolcularda psikolojik kırılganlık düzeyinin sporda karakter alt boyutlarına etkisi görülmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effect of character on psychological fragility levels in amateur football players. The universe of the study consists of amateur football players who actively continue their amateur football life in the 2021-2022 football period. In our study, a personal information form consisting of 11 questions, a 6-item psychological vulnerability scale, and a 27-item character in sports scale were applied. SPSS v23 statistical package program was used in the analysis of the data obtained in the study. T-test (in independent groups) was used in the analysis of paired groups, and ANOVA (one-way analysis of variance) test was used in the analysis of more than two groups. Tukey test was used to determine the differences. Pearson correlation analyses were used to determine the presence, direction, and severity of the relationship between the scales. There was no significant difference in the sub-dimensions of character and psychological fragility in sports according to the position they played in the football players participating in our study. While there was a significant difference in the sub-dimensions of character in sports, honesty, and total character scores according to income status, there was no significant difference in other sub-dimensions and psychological fragility. While significant differences were calculated in the sub-dimensions of compassion, justice, and total character in sports according to where they were raised, no significant difference was observed in other sub-dimensions and levels of psychological fragility. There were no significant differences in the character sub-dimensions and psychological fragility levels in sports according to the dominant foot in the amateur football players who participated in our study. As a result, while the position played, dominant foot, relative age, totem, and place of residence did not have an effect on the sub-dimensions of psychological vulnerability and character in sports, was found that the place where he grew up and his income status had an effect on the sub-dimensions of character in sports. There was no effect of psychological fragility level on the sub-dimensions of character in sports in amateur football players.