Doğum travması oluşturulmuş ratlarda C vitamini replasmanı ve plateletten zengin plazma uygulamasının pelvik taban üzerine olan etkilerinin ışık ve elektron mikroskobisi düzeyinde incelenmesi ve karşılaştırılması
Examination and comparison of the effects of vitamin c replacement and platelet-rich plasma application on the pelvic floor in rats with birth trauma at the level of light and electron microscopy
  1. Tez No: 840941
  2. Yazar: EBRU YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT SEVAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: C vitamini ve PRP uygulamasının pelvik taban hasarı sonrasındaki süreçte vajen ve çevre bağ dokulardaki iyileşme süreci üzerine, ayrı ayrı ve birlikte olan etkilerini histolojik açıdan gözlemlemek ve karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: 30 adet nulligravid Wistar-Albino rat, 5 gruba ayrılıp PRP Donör grubu hariç (Kontrol grubu) hepsine anestezi altında vajinal distansiyon ile vajinal doğum simülasyonu yapılmıştır. 16 Fr foley kateter 8 ml hava ile şişirilip 5 saat beklendikten sonra balon indirilmeden vajenden çekilmiştir. Takiben Ankara Üniversitesi Deney Hayvanları Ünitesi'nde ad libitum beslenme şeklinde 30 gün takip edilirken deney grubuna ek işlem uygulanmamıştır. C vitamini replasmanı grubuna 30 gün boyunca, günlük yenilenecek şekilde içme suyuna 1.25 mg/ml/gün dozunda C vitamini eklendi, PRP enjeksiyon grubunda her ratın vajenindeki balon çekildikten hemen sonra saat 3-9 pozisyonuna toplamda 1 ml PRP subkutan enjekte edilip ek işlem yapılmadı, C vitamini+ PRP enjeksiyonu grubuna ise hem PRP enjeksiyonu hem 30 gün boyunca oral C vitamini replasmanı yapılmıştır. PRP Donör grubu ise anestezi altındayken PRP eldesi için, ayrıca sağlam rat vajen dokusu incelemesi için kontrol grubu olarak kullanılmıştır. 30 günlük takip sonunda izlemi yaoılan 4 gruba CO2 solutularak ötenazi uygulandı. Tüm ratların vajen ve paravajinal alanı diseke edilip ışık ve elektron mikroskobunda incelenmek üzere nötral formalin ve gluteraldehit solüsyonları içine konarak Ankara Üniversitesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı'na iletildi. Daha sonra Hemotoksilen& Eozin, Masson-Trickrom ve Van-Gieson doku boyaları ile boyanıp ince kesitleri alınıp incelendi. Vajen epitel kalınlığı ve morfolojisi, kolajen-elastik liflerin dağılımı ve morfolojisi, musküler tabakanın yapısı ve keratohyalin granül varlığına bakarak değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Vajinal distansiyon ile oluşturulan doğum travması ile pelvik tabana hasar verildiği histolojik olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To histologically observe and compare the separate and combined effects of vitamin C and PRP application on the healing process of the vagina and surrounding connective tissues after pelvic floor injury. Materials and Methods: 30 nulligravid Wistar-Albino rats were divided into 5 groups and all of them, except the PRP Donor group (Control group), were simulated with vaginal birth with vaginal distension under anesthesia. The 16 Fr Foley catheter was inflated with 8 ml of air and waited for 5 hours, then the balloon was withdrawn from the vagina without deflating. Subsequently, the experimental group was followed for 30 days with ad libitum feeding at the Experimental Animal Unit of Ankara University, and no additional treatment was applied to the experimental group. In the vitamin C replacement group, vitamin C was added to the drinking water at a dose of 1.25 mg/ml/day, to be renewed daily, for 30 days. In the PRP injection group, a total of 1 ml of PRP was injected subcutaneously at the 3-9 o'clock position immediately after the balloon in the vagina of each rat was removed, and no additional action was taken. In the vitamin C + PRP injection group, both PRP injection and oral vitamin C replacement were administered for 30 days. The PRP Donor group was used to obtain PRP while under anesthesia and as a control group for intact rat vaginal tissue examination. At the end of the 30-day follow-up, 4 groups were euthanized by CO2 inhalation. The vaginal and paravaginal areas of all rats were dissected and placed in neutral formalin and glutaraldehyde solutions to be examined under light and electron microscopy and sent to Ankara University, Department of Histology and Embryology. Then, they were stained with Hematoxylin & Eosin, Masson-Trichrome and Van-Gieson tissue stains, and thin sections were taken and examined. Evaluation was made by looking at the thickness and morphology of the vaginal epithelium, the distribution and morphology of collagen-elastic fibers, the structure of the muscular layer and the presence of keratohyalin granules. Results: It has been histologically proven that damage to the pelvic floor is caused by birth trauma caused by vaginal distension.